הכל על קלוריות – איך מחשבים אותן ובעיקר איך שורפים אותן

החלטת לקחת את עצמך בידיים? החלטת להתחיל לאכול בריא, להישמר ממתוקים ולמלא את המקרר בירקות? מזל טוב, החלטה נכונה. אבל מה עכשיו? מה אוכלים? מתי? מהם המינונים?

ישנן הרבה דיאטות ומשטרי תזונה המציעים תוכניות מובנות וארוחות אידיאליות שיכולות לסייע לך בדרכך החדשה. תוכניות אלה, מבוססות לרוב על חישוב ערכי התזונה שהגוף זקוק להן כגון פחמימות, סוכרים, מלחים, ויטמינים ולרוב גם על חישובי קלוריות.

לא סביר להניח שמשהו ממה שקראת עד כה מפתיע אותך, יש דברים שפשוט נשמעים טבעיים כל-כך לאוזן, אבל חשבי על זה, האם את באמת יודעת מה הן קלוריות, כמה קלוריות צריך, איך מחשבים קלוריות, ויותר מזה איך מחשבים שריפת קלוריות?

מה הן קלוריות?

ההגדרה המדעית של קלוריה מגדירה אותה כיחידת אנרגיה הדרושה להעלות את חומו של גרם מים אחד במעלת צלזיוס אחת.  הגדרה זו לקוחה מעולם הכימיה, והיא לא צריכה להפתיע.

מהו המזון אם לא חומר כימי המספק לגופנו אנרגיה לתהליכים ביולוגיים שונים?

איך מחשבים קלוריות במזון?

ישנן שיטות רבות לחישוב קלוריות במוצרי מזון. הפופולארית והמקובלת היא שיטת ה 4-9-4 והיא אומרת כי על כל גרם פחמימות נקבל 4 קלוריות, על כל גרם שומן נקבל 9 קלוריות ועל כל גרם חלבון נקבל 4 קלוריות.

לשיטה יש פגמים רבים מאחר והיא לא מתייחסת להיבטים שונים במזון כגון פחמימות מורכבות, סיבים תזונתיים, שומן רווי ועוד. אלה הם נתונים המשפיעים על דרך העיכול ודרך ניצול האנרגיה בגוף ומכאן גם על כמות הקלוריות.

דרך אחרת הרבה יותר פשוטה, אמינה ויעילה היא פשוט להסתכל. כיום החוק מחייב לכתוב מעל לגבי כל מוצר את הרכבו התזונתי, ובכללם גם קלוריות. בנוסף, ניתן לחפש ברשת האינטרנט ובספריות ערכים קלוריים למוצרים אחרים כגון ירקות ופירות.

האם קלוריות זה רע?

לא. בעצם, רק אלו המיותרות שנותרות בגופינו וגורמות לעודף משקל. תופעה זו נגרמת כשאר ישנו חוסר איזון בין כמות האנרגיה הנדרשת לגוף לבין כמות האנרגיה הנכנסת, או במילים אחרות כאשר אנו אוכלים יותר ממה שצריך.

לכמה קלוריות אנו זקוקים?

זה משתנה מאדם לאדם. ילדים בגיל הגדילה צריכים יותר קלוריות, נשים בהריון צריכות יותר קלוריות, ספורטאים זקוקים ליותר קלוריות.

כעקרון בשביל לשמור על משקל הגוף יש לאכול 22-30 קלוריות לכל קילוגרם עבור נשים ו 25-35 קלוריות עבור גברים. בשביל להוריד במשקל יש להוריד בכמויות הקלוריות בהתאם.

איך מחשבים שריפת קלוריות?

החישוב מתבצע באמצעות מחשבון קלוריות . ישנם שני סרגלי חישוב: B.M.R – מחשב שריפת קלוריות בזמן מנוחה ו- R.M.R – מחשב קלוריות בזמן פעילות גופנית. בכל אחד מהסרגלים הללו  נלקחים בחשבון פרמטרים כגון גיל, מין, משקל, סוג הפעילות ומשך הזמן.

החדשות הטובות הן שניתן לסייע לגוף לשרוף קלוריות באמצעים פשוטים יחסית: כושר גופני, ארוחות קטנות ומסודרות, שימוש בירקות, פירות ותבלינים (פלפל חריף לדוגמא, יכול להעלות עד 50% מקצב חילוף החומרים שלכם), הימנעות ממאכלים תעשייתיים ועוד.

מילה אחת מאיתנו, לפני שתצאי לדרך החדשה והבריאה: בהצלחה!

בואי לקרוא עוד על שריפת קלוריות.

אנא השאר את תגובתך

 1. שיטת חרמון מן - הרזיה ודיקור כותב:

  [...] בניגוד למרבית הדיאטות אשר מגבילות כמות צריכה יומית של קלוריות ומותירות את מי שמבצע אותן רעב, בשיטה זו ניתן לאכול ללא [...]

 2. דיאטה ותזונה לקיץ - איך מרזים לקראת עונת הרחצה בים? כותב:

  [...] על דיאטת כרוב או חסה במשך שבועיים אומנם תוריד כמה קלוריות אבל הגוף שלנו ירגיש בחוסר ובסופו של דבר אחרי שבועיים [...]

 3. ‫הכינו את עצמכם לקיץ – הרזיה לקראת עונת הרחצה!‬ כותב:

  [...] על דיאטת כרוב או חסה במשך שבועיים אומנם תוריד כמה קלוריות אבל הגוף שלנו ירגיש בחוסר ובסופו של דבר אחרי שבועיים [...]

 4. ‫האם כדאי לעשות דיאטה באמצעות צום?‬ כותב:

  [...] דוגמה אחת לכך היא דיאטה קיצונית הכרוכה בצמצום חד של קלוריות הנכנסות [...]

 5. ‫מדריך מלא לתחליפי סוכר – ממתיקים מלאכותיים וטבעיים‬ כותב:

  [...] השנייה נמצא צמח הסטיביה – תבלין נטול קלוריות, מתוק פי 200 מסוכר, שניתן לייצר ממנו חומרי המתקה שונים. [...]

אנא השאר את תגובתך

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.