הקשר בין תזונה וסוכרת

תזונתם של חולי סוכרת משפיעה באופן ישיר על איכות חייהם. מסיבה זו עליהם לשמור על תפריט דיאטה בריא ומאוזן. בואו לקרוא על הקשר בין התזונה ופיתוח מחלת הסוכרת וכמו כן המלצות לתפריט יומי בריא.

הקפדה על תזונה נכונה ותפריט מאוזן מסייעת לחולי סוכרת לשמור על איזון רמת הסוכרבדמם ומונעת הסלמה של המחלה. מסיבה זו, צריכים החולים במחלה לשמור על דיאטה נכונה ועל תפריט יומיומי קבוע ולהימנע מאכילה מופרזת, בעיקר של מזון שמן או מתוק.

מחלת הסוכרת

תאי גופנו זקוקים לסוכר לצורך תפקוד תקין. הסוכר, המגיע אל מחזור הדם מהמזון, נכנס אל התאים דרך קולטן מיוחד במטרה לספק להם אנרגיה. ההורמון הקרוי "אינסולין" הוא המאפשר לקולטן לעבוד בצורה תקינה ולסוכר להיכנס לתוך התא.

במחלת הסוכרת תאי הגוף השונים אינם מקבלים את כמות הסוכר לה הם זקוקים לצורך תפקוד תקין והסוכר בעצם נשאר בתוך מחזור הדם.

למעשה, קיימים שני סוגים של סוכרת:  סוכרת מסוג 1, הקרויה גם "סוכרת נעורים" וסוכרת מסוג 2 התוקפת מבוגרים בדרך כלל. בסוכרת הנעורים, הנפוצה בעיקר בקרב ילדים ובקרב מבוגרים עד גיל 40, הגוף איננו מייצר אינסולין.

היעדרו של הורמון האינסולין גורם לסוכר המגיע מהמזון להצטבר בדם. מסיבה זו, כולל הטיפול בסוכרת הנעורים הזרקה שגרתית של אינסולין.

סוכרת מסוג 2 מופיעה בעיקר בקרב מבוגרים מעל גיל 40 הסובלים מעודף משקל. במקרה זה, למרות נוכחותו של האינסולין בדם, הקולטנים של התאים אינם יעילים, והסוכר נשאר בתוך מחזור הדם.

תזונה נכונה לחולי סוכרת

שמירה על תזונה נכונה הנה חלק הכרחי ובלתי נפרד במניעת מחלת הסוכרת ובמניעת הסיבוכים השונים הכרוכים בה. המטרה העיקרית הנה לשמור על איזון רמת הסוכר בדם.

הקפדה על הרגלי תזונה נכונים לאורך זמן מובילה באופן מידי לירידת רמת הסוכר בדם ולשיפור במצב בריאותו של החולה ובהרגשתו הכללית.

תפריט דיאטה לחולי סוכרת

להלן מספר המלצות בהרכבת תפריט דיאטה לחולים במחלה ו/או לבעלי נטייה לחלות בסוכרת:

 • יש להימנע מצריכה מוגברת של חלבונים. כמות גדולה מדי של חלבון עלולה לפגוע בתפקודי הכליות של חולי הסוכרת בשלב מתקדם של המחלה
 • יש להימנע מצריכה מוגברת של שומנים. כאשר רמת השומנים בדמו של חולה סוכרת גבוהה מהמותר עולה גם הסיכון ללקות במחלות לב ביחס לכלל האוכלוסייה. מסיבה זו, מומלץ להפחית באכילה של שומן מן החי ושומן רווי ולאכול מזון המכיל שומן מן הצומח.

  יש להימנע מאכילת מזונות, כגון: שוקולד, חמאה, קצפת, בשר, נקניק, מאפים העשויים מבצק עלים או כל מזון שמן אחר. מומלץ לאכול מזונות, כגון: אגוזים, אבוקדו, שמן זית, טחינה או כל מזון אחר דל בשומן

 • מומלץ לאכול בכל ארוחה פחמימות, כדוגמת אורז, לחם ופסטה, ולהימנע מאכילת מזון עשיר בסוכר, למשל: ריבה, עוגות או ממתקים. בנוסף לכך, יש להקפיד שכמות הפחמימות בכל ארוחה תהיה מאוזנת
 • מומלץ לאכול מזון עשיר בסיבים תזונתיים, כגון: קטניות, ירקות ופירות (כולל הקליפה), קוואקר, לחם מחיטה מלאה ודגנים מלאים. מזונות עשירים בסיבים מסייעים לפעילות התקינה של המעיים וגם לשמירה על רמת סוכר מאוזנת בדם.

אם כן ישנה חשיבות רפואית רבה לשמירה על תזונה נכונה, לא רק בקרב חולי סוכרת אלא אצל כולנו. חשוב להקפיד לאכול נכון ולשלב בתפריט היומי שלנו את כל אבות המזון שלנו. הכל במידה הנכונה.

אנא השאר את תגובתך

 1. תזונה ומחלות - דיאטה לא מאוזנת והשמנה גורמות למחלות כותב:

  [...] לעישון סיגריות ולגרום להתפתחות מחלות שונות, כדוגמת סוכרת, מחלות לב [...]

 2. ‫צום מיצים – מטהרים את הגוף מרעלים‬ כותב:

  [...] זאת, נשים הרות ומי שסובל מלחץ דם נמוך, סוכרת או תת-משקל צריכים להמנע מדיאטה מסוג [...]

 3. רזון קיצוני מסוכן כמו השמנה קיצונית כותב:

  [...] קיראו על הקשר בין תזונה לסכרת [...]

אנא השאר את תגובתך

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.