פיתוח שרירים וחיזוק הגוף

ישנה חשיבות גדולה בפיתוח וחיזוק השרירים. אין הכוונה להפוך כל אחד למר/ת עולם אבל מאחר ולשרירים תפקיד חשוב בתנועה, יציבה ותמיכת הגוף, עלינו לשמור עליהם ולחזק אותם. כל אחד יכול.

מבנה השריר ופעולתו

שרירי גופנו, האחראיים לתנועות ולייצור חלק נכבד מחום הגוף, כוללים, בנוסף לשריר הלב ולשרירים אחרים, גם את שרירי השלד. השרירים בנויים מרקמה המורכבת ממספר רב מאוד של תאים במבנה גלילי ומוארך.

תאי השריר מסודרים זה מול זה בשורות מקבילות והם גמישים מאוד – יש להם יכולת להתארך, להתכווץ ולהתקצר. מעל לתאי השריר ישנה רקמת חיבור הכוללת תאי עצב מוטוריים ומחולקת ליחידות תנועה.

בגוף ישנם מאות שרירי שלד המחוברים באמצעות גידים לעצמות ונחשבים לשרירים מודעים ורצוניים. כל אחד מאיתנו מפעיל את שריריו בהתאם לרצון ובהתאם לצורך.

שרירי השלד פועלים בשלוש דרכים:

כיווץ קונצנטרי –  כיווץ הגורם לשריר להתקצר ומאפיין פעולות הדורשות הפעלה של כוח.

כיווץ איזומטרי – במהלך כיווץ זה שומר השריר על אורכו המקורי ביחס לעומס המופעל עליו והוא אופייני בעיקר לשרירים באזור המפרקים.

כיווץ אקסצנטרי – כיווץ זה גורם להתארכות השריר במטרה לספוג את העומס המופעל עליו.

ספורט ופיתוח שרירים

כל אחד מאיתנו מפעיל את שרירי גופו במהלך חיי היומיום וגם במהלך שנת הלילה. עם זאת, החיים המודרניים, שעות העבודה הרבות, הישיבה הממושכת והיעדר פעילות גופנית גורמים במהלך הזמן להתנוונות הגוף והשרירים.

התנוונות זו איננה רצויה, לא מבחינה אסתטית ובעיקר לא מבחינה בריאותית, ובמהלך הזמן היא עלולה אף להוביל לכאבים ולהתפתחות בעיות שונות, כדוגמת כאבי גב וכאבי שרירים, המתלווים לכל פעילות הדורשת אפילו מאמץ קל.

כדי להימנע מבעיות אלה ומבעיות אחרות ולשמירה על כושר גופני, יש להקפיד על פעילות גופנית הכוללת גם פיתוח, הגמשה והארכה של השרירים.

עצות לחיזוק השרירים

 • בשלב האימון הראשון, ללא קשר לסוג האימון, יש להפעיל עומס גדול מהרגיל על השרירים במטרה לשפר את היכולות שלהם. לדוגמה, אם האימון הגופני מתבסס על ריצה, יש להגדיל מעט את מרחק הריצה ואת הזמן.

  אם אתם מעדיפים אימון משקולות, יש לעלות מעט את משקלי העבודה. בעקבות יצירת העומס, משפרת המערכת הפיזיולוגית את עצמה, עוברת תהליכי הסתגלות ומגייסת את המערכות המוטוריות ותהליכים פיזיולוגים אחרים במטרה לעמוד במשימה.

 • חשוב ביותר להקפיד על מנוחה ולאפשר לגוף להתאושש מהאימון. אימון פיתוח שרירים נמשך לכל היותר כ-60 דקות. לאחר כשעה מתחילת האימון, יורדת רמת ההורמונים האחראיים על פיתוח השרירים ועל שריפת שומן, ומאגרי הפחמימות של הגוף מתדלדלים.

  מסיבה זו, אימון של יותר משעה איננו מניב כל תוצאות, אלא גורם לבזבוז מיותר של אנרגיה ואף עלול להוביל לרגישות יתר ולפציעות.

 • כדי לעלות את מסת הגוף, חשוב להקפיד על מנוחה גם בין האימונים. במקרה הצורך מומלץ אף לקחת הפסקה של כמה ימים בין אימון לאימון כדי להתאושש, לשפר את המטבוליזם ולחדש את מאגרי הגליקוגן (הגליקוגן הוא רב סוכר המשמש כעתודת אנרגיה).
 • הקפדה על תזונה נכונה היא חלק בלתי נפרד מכל פעילות ספורטיבית. תזונה לאחר האימונים, הכוללת בנוסף לחלבונים גם פחמימות, מסייעת לפיתוח השרירים, לעיצוב הגוף ולשיפור התחושה והבריאות.

אפשר לרדת במשקל גם בלי דיאטה!
ליחצו למידע: הרזיה בלי דיאטה

אנא השאר את תגובתך

 1. דיאטה בעבודה - טיפים לשמירה על תזונה נכונה כותב:

  [...] במשרד היא הישיבה הממושכת בכיסא, ללא תנועה. חשוב להפעיל שרירים מדי פעם, על מנת להזרים אנרגיה [...]

 2. האם צום תורם לירידה במשקל? הרזייה באמצעות צום כותב:

  [...] שרירים הם חיוניים לחילוף חומרים תקין ויעיל בגוף נפגעים מצומות, מאחר שהם זקוקים לאספקת אנרגיה תמידית. [...]

 3. על סטרואידים ועל שימוש בסטרואידים כותב:

  [...] קיראו בהרחבה על: פיתוח שרירים וחיזוק הגוף [...]

אנא השאר את תגובתך

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.