קח פרי ותהיה לי בריא - מידע על ויטמינים

מי שאמר "קח פרי ותהיה לי בריא" לא טעה! הפירות והירקות, בצורתם הטבעית, מכילים ויטמינים רבים וחשובים שגופנו לא יודע לייצר לבדו. ליחצו למידע נוסף.

ויטמינים

הויטמינים הם חומרים אורגניים החיוניים לתפקודו התקין של הגוף. לכל אחד מהויטמינים ישנו תפקיד ייחודי במערכות השונות, ומחסור ממושך שלו עלול לגרום לפגיעה בתפקודי הגוף השונים, להתפתחות לקויה ולירידה מתמשכת ביכולתו של הגוף להתגונן מפני מחלות שונות.

הויטמינים השונים מגיעים אל גופנו בעיקר באמצעות המזון אותו אנו אוכלים, ותזונה נכונה היא הדרך הטובה ביותר לשמור על האיזון ברמות שלהם. עם זאת, כאשר לאחר בדיקה מתגלה חוסר משמעותי בויטמין מסוים או במספר ויטמינים, לרוב יש צורך בנטילת תוספים טבעיים או סינטטיים.

תפקידם של הויטמינים

הויטמינים הם חומרים טבעיים ואינם משמשים כתרופות פלא לריפוי מחלות שונות. שלא כ"אבות המזון", כדוגמת החלבונים, השומנים והפחמימות, הויטמינים אינם נוטלים חלק בבניית התאים וגם אינם משמשים כמקור לאנרגיה. מסיבה זו, הם גם אינם משמינים.

תפקידם העיקרי של הויטמינים הוא לווסת תהליכים שונים בגוף ולהפעילם. הויטמינים נוטלים חלק חשוב בפעילות המטבולית של הגוף, בפירוק האנרגיה המגיעה מהמזון, בגדילה, בבניית כדוריות הדם וההורמונים, בהפעלת מערכת העצבים ובפעילות מערכת העיכול.

למרות שהויטמינים אינם תרופות, הם חיוניים ביותר למניעת מחלות שונות, כדוגמת מחלות לב וסרטן ולהפחתת הסיכון ללקות בהן. ישנם גם מדענים, הסבורים כי לויטמינים ישנו תפקיד חשוב בהאטת תהליכי ההזדקנות.

חשיבותם של הויטמינים ממשיכה להיחקר ללא הפסקה, וגילויים חדשים נחשפים מעת לעת. לדוגמה, במחקר שפורסם בכתב עת רפואי ידוע, נטען כי דיאטה עשירה בויטמין E מפחיתה בצורה משמעותית את הסיכון ללקות במחלת האלצהיימר. בנוסף לכך, ויטמין E ידוע כויטמין נוגד חמצון, המגן על גופנו מפני תהליכים מזיקים, מסייע למניעת מחלות לב, מעכב את ההזדקנות ואף מונע בעיות פוריות שונות.

ויטמינים – צריכה נכונה

הגוף איננו מסוגל לייצר את הויטמינים בכוחות עצמו, לבד מוויטמין D , והוא תלוי באספקה חיצונית שלהם. את הויטמינים נהוג לחלק לשתי קבוצות עיקריות: ויטמינים המסיסים בשומנים וויטמינים המסיסים במים. תכונת המסיסות של הוויטמינים משפיעה על סוגי המזון המכילים אותם, על אופן ספיגתם בגוף, על תפקידם במערכות השונות ועל צורת אחסונם.

מרבית הויטמינים רגישים לחום ולחומציות, ולכן מומלץ מאוד לאכול מזונות שונים המכילים ויטמינים ובעיקר ירקות ופירות בצורתם הטבעית, שלמים וטריים כמה שיותר. לאחר סחיטה של מיץ טבעי מפירות, לרוב נעלמים הויטמינים תוך זמן קצר ובייחוד ויטמין C המצוי בפירות הדר שונים.

מסיבה זו, כאשר סוחטים מיץ, מומלץ לשתות אותו בסמוך כמה שיותר לשלב הסחיטה. כמו כן, יש להימנע גם מחיתוך דק מדי של הירקות לסלט ומומלץ לאכול אותו בסמוך להכנה.

סלט ירקות שנאכל לאחר כמה שעות כמעט ואיננו מכיל כבר וויטמינים. גם הבישול משפיע על חיוניותם של הוויטמינים, ולכן יש להקפיד לבשל בישול קצר, בחום נמוך ותוך הקפדה על שימוש בכמות קטנה ביותר של מים. מומלץ לאכול את התבשיל כשהוא טרי ואת השאר לשמור בקירור.

תוספי ויטמינים

כאשר קיים חוסר משמעותי בויטמינים, ניתן, כאמור, לטול תוספים, אך חשוב לזכור, כי נטילה מוגזמת של ויטמינים ותוספי מזון אחרים עלולה לעיתים להיות מסוכנת.

חישוב ערכים תזונתיים - ליחצו למידע נוסף

אנא השאר את תגובתך

 1. דיאטה צמחונית ומאוזנת כותב:

  [...] חלבונים וגם ויטמינים הם יסודות שגופנו נזקק להם, אך בשום אופן לא בצורה [...]

 2. סידן - כל מה שחשוב לדעת על סידן כותב:

  [...] מנת שסידן ייספג כראוי בגופנו, עלינו לצרוך ויטמין D המונע את הפרשתו המוגברת בשתן ומייצב את ספיגתו במעיים, [...]

 3. חומצה פולית ותזונה - חשיבות חומצה פולית לבריאותינו כותב:

  [...] פולית היא ויטמין ששייך למשפחת B ומסומנת כ-B9, ותפקידה הוא לסייע בחידוש [...]

 4. המחלוקת על ויטמין C - מבט על סגולותיו הבריאותיות כותב:

  [...] הוא כי ויטמין C נקשר אצל כולנו לשחרור ממחלות, מניעתן ושמירה על כושר [...]

 5. האם אלכוהול משמין? מידע על אלכוהול וקלוריות כותב:

  [...] שנכניס לגופנו נמצא לפחות אחד מארבעת אבות המזון – ויטמינים, פחמימות, שומנים [...]

 6. ‫הכל טמון באיזון: צריכת קפאין למטרות דיאטה והרזייה‬ כותב:

  [...] ממנו עלולה להיות קשה ומייסרת. הוא גם פוגם בספיגת ויטמינים בדם (בעיקר ברזל, החיוני במיוחד לנשים הרות) וסידן, עלול [...]

 7. חטיפי אנרגיה בעד נגד ואם בכלל כותב:

  [...] הדרושה לאימון, רמה גבוהה של חלבון, סיבים תזונתיים, ויטמינים [...]

 8. אוכל ומצב רוח - איך התזונה משפיעה על מצב הרוח? כותב:

  [...] לתזונה ישנה השפעה מכרעת. חוסר איזון תזונתי - מחסור של ויטמינים או במינרלים מסוימים, היעדר איזון מבחינת אבות המזון או [...]

 9. דיאטה חריפה תת משקל ונשירת שיער כותב:

  [...] לגוף מדי יום, כי אם בעיקר על רמה מינימלית של חלבונים, ויטמינים – בפרט חשובים A ו-C – [...]

אנא השאר את תגובתך

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.