על אכילה הפרעות אכילה והתמודדות נכונה

כמעט כל אדם מוצא את עצמו בשלב זה או אחר מתעסק במשקל הגוף שלו. "אני שמנה מדי" או "אם רק יכולתי להוריד 3 קילו" – מי מאיתנו לא שמע או אמר את המשפטים הללו? בעיית האכילה הנפוצה ביותר היא השמנת היתר, שלא נחשבת להפרעה ואפשר לטפל בה באמצעות תזונה נכונה. מלבד זאת, יש שלוש הפרעות מוכרות הקשורות לאכילה, שמטופלות בתחום בריאות הנפש

כמעט כל אדם מוצא את עצמו בשלב זה או אחר מתעסק במשקל הגוף שלו. "אני שמנה מדי", או "אם רק יכולתי להוריד שלושה קילו" – מי מאיתנו לא שמע את המשפטים הללו?

כמו שפעולת האכילה היא בסיסית ומשותפת לכולם, כך גם הבעיות הקשורות אליה הן בין הבעיות הרפואיות והנפשיות הנפוצות בעולם, בייחוד בעולם המערבי המודרני.

עשרות מיליוני אנשים ברחבי העולם מתמודדים עם קשיים פיזיים ונפשיים הקשורים לאכילה ולמשקל, ובמקרים הקיצוניים, הם יכולים להתפתח למצבים הרסניים ואפילו להוביל למוות.

הבעיה הנפוצה ביותר הקשורה לאכילה כלל לא מוגדרת כהפרעה – הכוונה כמובן להשמנת יתר, שברוב המקרים נובעת פשוט מהרגלי תזונה לא נכונה.

משקל עודף הוא בעיה שמטרידה מיליונים ברחבי העולם, שחושבים יום-יום שעה-שעה על משקל, תזונה ודיאטה.

במקרים הקיצוניים, משקל עודף בהחלט יכול להגיע למצב פתולוגי, של פגיעה קשה בבריאות, ולא רק בבריאות הפיזית – משקל עודף יכול להוביל גם לירידה בביטחון העצמי, לקשיים חברתיים ולקושי בהשגת זוגיות.

ומכאן, הדרך כבר לא כל כך ארוכה לדיכאון.

איך אפשר לדעת אם המשקל שלנו בטווח התקין?

יש כל מיני דרכים למדוד; המקובלת ביותר היא חישוב של מדד מסת הגוף (BMI), שמתבסס על היחס בין המשקל לגובה.

ואם מתברר שאני מעל לטווח הנורמלי – מה אפשר לעשות? הפתרון ברור ומוכר לכולם, גם אם הוא קשה ליישום – תזונה נכונה, דיאטה וכמובן פעילות גופנית סדירה.

אבל מעבר לבעיה "סטנדרטית" של משקל יתר שקשורה לתזונה, יכולות להופיע הפרעות על בסיס נפשי, שמתבטאת במשקל הגוף ובהתנהגות הקשורה לאכילה.

יש שלוש הפרעות אכילה מוכרות כאלו, שעליהן תוכלו לקרוא בהמשך בהרחבה:

הפרעה של התקפי זלילה בלתי נשלטים – בהתקפים האלו, שנקראים בולמוסים, צורכים כמות גדולה של מזון בזמן קצר, דבר שמוביל כמובן להשמנת יתר ולסיבוכים רפואיים.

אנשים בהתקף כזה יאכלו מכל הבא ליד, לא כדי לשבוע או ליהנות מהאוכל, אלא פשוט כי הם לא יכולים להפסיק. זה יכול להיות אפילו שלוש פיצות משפחתיות או ארגז של 40 קרמבואים.

בולמיה נרבוזה היא הפרעה שנפוצה בעיקר בקרב נשים - גם כאן יש התקפי זלילה בלתי נשלטים, שיכולים לכלול אפילו אוכל מקולקל מהזבל, או קפוא.

מצד שני, אין עלייה במשקל, כי הנשים האלו מנסות "לטהר" את הגוף על ידי הקאה, כדי לפצות את עצמן על תחושת הגועל והאשמה שהזלילה הלא נשלטת משאירה.

מכיוון שאין עלייה במשקל, קשה יותר לאתר את ההפרעה הזו, אבל היא מסוכנת ביותר, בעיקר עקב נזקים שנגרמים לגוף מההקאות החוזרות.

אנורקסיה נרבוזה - היא ההפרעה השלישית והקשה מכולן, שנפוצה בעיקר בקרב נערות.

נערה שסובלת מאנורקסיה, סובלת למעשה, בראש ובראשונה, מדימוי בעייתי של הגוף שלה, ומפחד בלתי ניתן לתיאור מפני השמנה. השילוב הזה מוביל את הנערות האלו להרעבה עצמית וירידה קיצונית במשקל, שיש בה סכנת מוות של ממש.

רבים מתייחסים להפרעות אכילה כאל הפרעות "מודרניות", אבל מובן שלא מדובר בבעיות חדשות - בעיות נפשיות שקשורות למשקל ולהרגלי אכילה היו קיימות מאז ומעולם, והשינוי העיקרי שחל הוא הוא ביחס אליהן: רק לפני כמה עשורים החלו לטפל בהן במסגרת רפואית, ולא כ"בעיות חברתיות".

חשוב להדגיש: בשלושת המקרים, ההפרעה יכולה להיות קשה ומסוכנת, גופנית וגם נפשית. אבחנה מוקדמת חשובה במיוחד, ובהתאם לכך, התאמה של טיפול אישי מיוחד לחולה.

הטיפול בהפרעות אכילה נמצא כיום תחת תחום בריאות הנפש, ויש כיום מגוון טיפולים שיכולים לסייע לסובלים מהן, ואפילו לפתור את בעייתם.

בואו לקרוא בהרחבה על שיטות טיפול בסוגי הפרעות אכילה

אנא השאר את תגובתך

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.