מה דעתך על דיאטת חלבונים?

דיאטת חלבונים הופכת בשנים האחרונות מתופעה שולית ושנויה במחלוקת לחברה של כבוד במסדר הדיאטות הפופולריות והמוצלחות. למה? התשובות במאמר הבא.

בזה אחר זה מתפרסמים מחקרים המצביעים על יעילות מוכחת של דיאטת חלבונים, שלה עיקרון אחד פשוט: הגדלת חלקם של החלבונים בתפריט, על חשבון השומנים.

דיאטה זו, בניגוד לסברה הרווחת, אינה מושתתת על אכילה בלעדית של חלבונים (דבר שהוא בלתי אפשרי למעשה), כי אם על העלאת אחוז החלבון בתזונה והותרת כמות הפחמימות על כנה. התוצאה המתקבלת היא תחושת שובע למשך זמן ארוך יותר, המובילה לאכילה פחותה ומתונה יותר.

זוהי בשורה טובה בעיקר למי שהתנסו במשך השנים בדיאטת רבות ובכל פעם "נשברים" בשל הקושי להסתפק באכילה מועטה ולהסכין עם תחושת הרעב.

הרעיון שבבסיס דיאטה זו הוא שאין צורך להיות רעבים, אלא רק להמיר מרכיבים תזונתיים מסוימים (שומנים) במרכיבים בריאים ומועילים יותר (חלבונים). כמובן שגם פה אין פתרון קסם: עוגות, שוקולדים, צ'יפס וכו' יישארו מחוץ לתחום.

איך עושים את זה?

מחקרים שונים שנעשו בארצות הברית העלו כי אכילה של פחות שומנים ויותר חלבונים, לצד ביצוע פעילות גופנית, מקלה על תהליך ירידה במשקל ומאזנת את רמת השומנים בדם. אכילה של חלבונים רבים, לפי תוצאות המחקרים, מרגיעה את תחושת הרעב וממתנת את האכילה. באופן זה ניתן לרדת במשקל בקלות יחסית, מבלי להיות רעבים, ואף לשמור על המשקל החדש מבלי לסבול.

אז כיצד מגדילים את חלקם של החלבונים בתפריט? מדובר במשימה פשוטה למדי, וגם טעימה: בראש ובראשונה ניתן להוסיף בשר לסוגיו: עוף, דגים, בקר (לא החלקים השמנים). בנוסף, חלבון רב מצוי גם במוצרי חלב וכמובן בביצים. כיום קל גם לצמחונים ולטבעונים להגדיל את צריכת החלבון שלהם בעזרת מוצרים מסויה למשל.

חשוב לזכור, עם זאת, כי העלאת שיעור החלבון צריכה להיעשות בהדרגה, כדי לא להכביד על הגוף. דבר נוסף שיש לשים לב אליו הוא סוג החלבון הנצרך: כדי לשמור על בריאות ועל תפקוד תקין, יש לצרוך חומצות אמינו חיוניות המצויות בחלבון.

לא בכל חלבון יש חומצות אמינו חיוניות (בסוגים מסוימים יש חומצות אמינו חיוניות חלקית ובלתי חיוניות). משום כך מומלץ לגוון את מקורות החלבון בתפריט ולא להסתפק בחלבון סויה בלבד, אשר לא יכול לספק את מלוא החלבונים שהגוף זקוק להם.

ממה צריך להיזהר

לדיאטות חלבונים, כאשר מיישמים אותן בקיצוניות, יש חסרונות ואף סכנות. חלק מדיאטות החלבונים – אטקינס היא המפורסמת והפופולרית שבהן – מוציאות לגמרי את הפחמימות מהתפריט או מותירות כמות מועטה ביותר של פחמימות.

התוצאה, לפי רופאים ותזונאים, היא הפרשת נוזלים מוגברת, הפרת האיזון התזונתי בגוף ואיבוד ויטמינים וסיבים תזונתיים חיוניים. בנוסף מתריעים מומחים מפני עומס רב על הכליות בשל עודף החלבון, המהווה סכנה בריאותית ממשית.

כאשר מוציאים את הפחמימות מהתפריט לגמרי מושגת ירידה מהירה במשקל, אך היא נובעת מאיבוד נוזלים ופירוק רקמות שריר, ואין לה סיכוי להחזיק מעמד זמן רב. בנוסף, הימנעות מפחמימות עלולה לפגוע משמעותית במצב הרוח, שכן אכילת פחמימות גורמת לשחרור סרוטונין, המייצר תחושה טובה, והיעדרו עלול לגרום לדיכאון.

הסיכוי להתמיד לאורך זמן בדיאטה נטולת פחמימות, או עם פחמימות מועטות מאוד, הוא נמוך. משום כך פותחו עם השנים דיאטות מתונות יותר מאטקינס, כמו דיאטת ה-zone ודיאטת south beach שמסתפקות בהעלאת כמות החלבון על חשבון השומן. דיאטות אלה מאפשרות הישגים נאים בירידה במשקל, מבלי להזיק לבריאות.

בכל מקרה, לפני שינוי כזה בהרגלי התזונה יש להיוועץ עם רופא או תזונאי ולהביא בחשבון גיל, מצב בריאותי ואורח חיים, ולעשות זאת בצורה מבוקרת והדרגתית. בהצלחה!

אנא השאר את תגובתך

 1. דיאטה בעבודה - טיפים לשמירה על תזונה נכונה כותב:

  [...] אוכל גדולים הוא בדרך כלל עתיר שומן ופחמימות ריקות ודל חלבונים וסיבים [...]

 2. דיאטה ותזונה לקיץ - איך מרזים לקראת עונת הרחצה בים? כותב:

  [...] אכלו מעדן, פרי או כריך קטן. לארוחת ערב אכלו ארוחה קלה של חלבונים עם פחמימות ומנת ירק (ביצה, סלט ושתי פרוסות לחם) וכשעה [...]

 3. ‫הכינו את עצמכם לקיץ – הרזיה לקראת עונת הרחצה!‬ כותב:

  [...] אכלו מעדן, פרי או כריך קטן. לארוחת ערב אכלו ארוחה קלה של חלבונים עם פחמימות ומנת ירק (ביצה, סלט ושתי פרוסות לחם) וכשעה [...]

 4. חלון ההזדמנויות של השריר - תזונה נכונה אחרי אימון כותב:

  [...] הוזהרתם! אין טעם לאכול כמויות של חלבונים כל הזמן. אחרי פעילות גופנית, הצורך של הגוף בחידוש תאי [...]

 5. דיאטה חריפה תת משקל ונשירת שיער כותב:

  [...] שייכנסו לגוף מדי יום, כי אם בעיקר על רמה מינימלית של חלבונים, ויטמינים – בפרט חשובים A ו-C – [...]

 6. דיאטת שמונה הדקות eight minutes diet כותב:

  [...] ויש למלא אותה לפי מאזן קבוע של חצי כמות ירקות, רבע חלבונים, רבע פחמימות וכפית [...]

אנא השאר את תגובתך

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.