דיאטה צמחונית - איזון הוא שם המשחק

לדיאטה הצמחונית נוצר מיתוס מוטעה לפיו היא מלווה בחוסרים תזונתיים. קראו כאן כיצד לשמור על תזונה נכונה, בריאה ומאוזנת.

נהוג לקשר בין מחסור בבשר לבין מחסור באבות מזון חיוניים לגוף. אולם מסתבר שקשר זה הוא לרוב מיתוס מוטעה ומטעה, כשאף ההיפך ממנו הוא הנכון – מחסור במרכיבי תזונה צמחיים הוא בפירוש מחסור באבות מזון הכרחיים.

חשוב לשמור על איזון

תזונה נכונה היא תזונה מאוזנת, מבוקרת ואחראית. דיאטה יכולה להיות בריאה בין אם היא בשרית ובין אם היא צמחונית, כשמילת המפתח היא איזון.

למרבה הצער דווקא איזון מהווה גורם שנוטים לטאטא ולהצפין תחת שכבות נדיבות של מאכלים שומניים מידי, חומציים מידי, סוכרתיים מידי או מדושנים בתוספי מזון מלאכותיים.

מינרלים, חלבונים וגם ויטמינים הם יסודות שגופנו נזקק להם, אך בשום אופן לא בצורה מוגזמת. אין טעם בצריכה מרובה של תוספים – אלה בין כה וכה מופרשים מגופנו בצריכה מוגזמת במקרה הטוב, או פוגעים בפעילותם ואופן ספיגתם של יסודות אחרים, במקרה הרע.

מיתוסים על בעיות תזונתיות שכיחים הם, ובניגוד לרבים, מסתמן כי אלו שלוקים בבעיות תזונתיות הם לעיתים קרובות דווקא צרכני בשר, בקביעות או באקראיות. למולם לצמחונים/טבעונים לא חסרים שום יסודות תזונתיים שהם.

לעיתים גם קורה ההיפך הגמור. נראה כי לא ניתן ואף מטעה לבצע הערכה גסה ומפרידה בין אוכלי-בשר לבין צמחונים, כשהאחרונים לרוב מוצגים כתלויים בתוספים והראשונים כמקבלים את כל האיכויות שהם צריכים מאכילת בשרים שונים באופן קבוע.

דיאטה צמחונית מאוזנת מכילה באופן טבעי את כל האיכויות שהגוף שלנו נזקק להן. באופן כללי צמחים מתעכלים מהר יותר מבשר וכך תורמים למטבוליזם סדיר יותר ובהדרגה לשיפור הכושר הגופני – ואיתו שיפור משמעותי במצב הרוח.

גוף החי מתזונה בשרית דומיננטית הוא לרוב גוף כבד ולאה (גם אם לא שמן), המפתח התמכרות לתחושת השובע המופקת רק מבשר.

דיאטה צמחונית לעומת זה היא מפתח להרזייה הדרגתית ובריאה ללא תסמונות התמכרות נלווים, במידה וכמובן נמנעים מקפה ומתוקים מתועשים ככל שניתן.

כיצד להפוך דיאטה צמחונית לאפקטיבית?

דיאטה צמחונית היא אפקטיבית כאמור אם היא נעשית נכון. יש כמה משגות שכדאי להמנע מהן.

משגה מרכזית היא אכילה לא סדירה מבחינת שעות וכמויות – מצב שבכל סוג תזונה מבלבל את הגוף, מוריד את רמות האנרגיה והופך אותנו תשושים, עצבניים וחסרי מוטיבציה.

כדאי להשתדל לאכול בזמנים קבועים או במרווחים קבועים. על הארוחות להיות משביעות – ישנם מוצרי דגנים גדושי פחמימות כלחמים ופסטות ה"סותמים" את הגוף אך מותירים אותו עם תחושת רעב.

לעומתם מאכלים משביעים ומזינים הם קטניות כעדשים, אפונה ושעועית, כשמומלץ לשלבם עם דגנים כאורז, קינואה וגריסים.

בגריסים (שעורה) אחוז גבוה של חלבון וויטמינים מקבוצת ה-B, כשאלה מהווים נוגדי דיכאון טבעיים, והם מתעכלים מהר מחיטה.

אם כבר דיברנו על חוסרים קיצוניים – אורז, גריסים, שעועית ועדשים הם חלק מן המזונות השומרים על רמות סוכר קבועות בדם.

אל אלה כדאי להוסיף ירקות עם אותה אפקטיביות - חסה, פטרוזיליה, כוסברה, שמיר (עליים) ובצל, פלפל ושום.

העגבניה והמלפפון ה"ישראליים" מכילים אחוז נאה למדי של ויטמין C, כשאת העגבניה כדאי לצרוך הן בצורה טבעית, והן לאחר בישול שכן יתרונותיה נספגים טוב יותר לאחר העיבוד.

המלפפון הצנוע נחשב חיוני לבריאות העור והראייה, וכן בו ובירקות אחרים, בעיקר בתרד, בזיליקום ופטרוזיליה נמצאות רמות גבוהות של מגנזיום, הידוע בסגולותיו ונחיצותו לבריאות הלב.

כמות גבוהה של מגנזיום מצויה גם בסויה, כאשר הטופו מהווה תחליף בשר עיקרי וחשוב וניתן להפיק ממנו מאכלים רבים המדמים טעם ומרקם של בשר, למתגעגעים מבינינו ולסקרנים, ובעיקר לאלו היודעים ליצור טעמים משובחים מבלי לוותר על איכויות תזונתיות של דיאטה צמחונית.

אנא השאר את תגובתך

  1. מה אוכלים המפורסמים? דיאטות של סלבס כותב:

    [...] מפירות וירקות אורגניים בלבד, מאפים העשויים מקמח מלא, דיאטה צמחונית השומרת על רמת השומן בגוף [...]

  2. תזונה ודיאטה טבעונית - מה אוכלים טבעונים? כותב:

    [...] היא תזונה שאינה כוללת מרכיבים מן החי. בנוסף לשמירה על דיאטה צמחונית, הטבעונים נמנעים לחלוטין מאכילת ביצים ומוצרי חלב [...]

  3. תזונה מיקרוביוטית - דיאטה של מזון צמחי לא מעובד כותב:

    [...] (שעועית, עדשים, פול, חומוס) ודגים. בדומה לתזונה של דיאטה צמחונית, בשר, ביצים ומוצרי חלב הם מחוץ [...]

אנא השאר את תגובתך

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.