פירמידת המזון החדשה - כל מה שרציתם לדעת

פירמידת המזון החדשה נועדה לתת דגשים לתזונה נכונה, לשמירה על דיאטה ואורח חיים בריא. כיצד היא עושה זאת? קראו כאן את כל הפרטים!

פירמידת המזון, שפורסמה לראשונה בארה"ב בשנת 1992 (הפירמידה הישנה), הינה צורת הצגה גרפית ליחס והכמויות, המומלצים לצריכה מכל אחד משבעת אבות המזון - פחמימות, חלבונים, שומנים, סיבים תזונתיים, ויטמינים ומינרלים.

הפירמידה מהווה אמת מידה מנחה להרכבת תפריט, המכיל את המינונים הנכונים מקבוצות המזון השונות ומהווה בסיס לניהול אורח חיים בריא יחד עם דיאטה תקינה. פירמידת המזון מחולקת לקומות, כאשר משכבות הבסיס מומלץ לצרוך כמות רבה וככל שעולים במדרגות הפירמידה יש לאכול פחות מנות מהקבוצות העליונות.

פירמידת המזון הישנה

שמה לה למטרה להפחית את צריכת השומנים הרוויים, המעלים את רמת הכולסטרול. לפיכך, הומלץ להימנע מכך ולהגביר את צריכת המזון העשיר בפחמימות - לחם, פסטה ומוצרים מקבוצת הדגנים.

הטיעון המרכזי, שהעלו דיאטנים, התמקד בכך שהפירמידה הישנה מטעה את הציבור כיוון שלא יצרה אבחנה בין סוגי מזונות באותה קבוצת מזון. כך, לחם לבן, שהוא בריא פחות, הומלץ לצריכה לצד לחם מחיטה מלאה, הבריא יותר. עוד נטען, כי חסר פירוט הכמויות המומלצות לצריכה בכל קבוצת מזון וכי הפירמידה אינה מנחה לגבי חשיבות ביצוע פעילות גופנית.

פירמידת המזון החדשה

בעקבות מגפת ההשמנה, שפקדה את העולם המערבי והשפעתה על תחלואת דם ולב, הוחלט לשנות את פירמידת המזון וההמלצות בתחום התזונה.

התפיסה המנחה בפירמידה החדשה הינה שמירה על המשקל בשילוב הקפדה על אורח אכילה נכון ועל דיאטה מופחתת קלורית לצד ביצוע פעילות גופנית יומיומית.

בכדי להקל על הציבור מבוססת הפירמידה החדשה על מקרא צבעים, כשכל גוון מסמל קבוצת מזון נפרדת. ההמלצה הינה לצרוך מדי יום מכל אחד מאבות המזון, לשמירה על דיאטה מאוזנת ובריאה.  רוחב כל פס צבע משקף את המינון, שיש לצרוך מאותה קבוצת מזון בתפריט היומי.

כמו בפירמידה הישנה, המזונות שמומלץ לצרוך מהם יותר מצויים בתחתית ומסומנים בפסים רחבים, שהולכים והופכים צרים לקראת הקודקוד שם נמצאים מזונות, שמומלץ לצרוך מהם פחות, דוגמת סוכרים ושומנים מוצקים.

מקרא הצבעים בפירמידה החדשה

כתום - משפחת הדגנים. ההמלצה הינה לצרוך דגנים מלאים, למשל: לחם מחיטה מלאה, סובין שיבולת שועל ואורז מלא ולהמעיט בצריכת מוצרים מקמח לבן דוגמת לחם, אורז ותפוחי אדמה.

ירוק
- משפחת הירקות. מומלצים לצריכה בכמות מוגברת, שכן מכילים ויטמינים ומינרלים רבים.

אדום
- קבוצת הפירות. פירות טריים מכילים מרכיבים חיוניים לגוף דוגמת ויטמינים, מינרלים וסיבים תזונתיים. אולם נוכח ריכוז גבוה של סוכר טבעי בפירות, מומלץ להגביל את הצריכה מקבוצה זו לכמות של 3 - 2 מנות ביום.

כחול - קבוצת החלב ומוצריו. החלב מהווה מקור מצוין לסידן. ההמלצה הינה לצרוך מוצרי חלב בעלי אחוזי שומן נמוכים.

סגול - קבוצת הבשר והקטניות. מומלץ לבחור במוצרי בשר רזה: עוף ודגים ולצמצם את צריכת הבשר האדום והשמן ומהקטניות, להעדיף זרעים ואגוזים.

צהוב - קבוצת השומן והשמנים. מומלץ להפחית בצריכת שומן טראנס, המצוי בבצקים שמנים, מרגרינה וחטיפים ולהגביר צריכת שומן בריא, דוגמת שמן זית.

חשיבות הקפדה על פעילות גופנית

פירמידת המזון החדשה שמה דגש על חשיבות ביצוע פעילות גופנית יומית בשילוב עם שמירה על דיאטה מאוזנת. הסימול לכך הינו איש מטפס, כשההנחיה הינה לשלב את הכושר הגופני כחלק מהשגרה ולהעדיף פעילויות אקטיביות.

יישום המלצות הפירמידה באופן פרטני

ככלל, כדאי לצרוך מכל אחת מקבוצות המזון באופן מבוקר, על פי קנה המידה היחסי ולהקפיד על גיוון מזונות. את המלצות התזונה של הפירמידה יש להתאים באופן אישי על ידי דיאטנית, בהתאם למין, גיל, סגנון חיים ומינון פעילות גופנית.

אנא השאר את תגובתך

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.