סידן - כל מה שצריך לדעת על המינרל החשוב

האם אתם באמת יודעים מהו סידן ולמה הוא כל כך נחוץ לבריאותינו? לחצו כאן לקיראת מידע על סידן.

לא רבים היסודות הטבעיים שזכו להתייחסות ציבורית כה נרחבת בשנים האחרונות בישראל ובעולם כמו שזכה להם היסוד הכימי בעל הברק המתכתי, הסידן.

השפעות הסידן לחיוב ולשלילה בדיאטה האנושית ניצבות במחלוקת וחוסר בהירות, מה שמדגיש את חשיבותו - יסוד מינרלי שבטבע נדיר למצאו במתכונתו הטהורה בשל נטייתו להגיב כימית עם יסודות אחרים. באירוניה האופיינית לטבע, דווקא יסוד כזה כה חשוב לכשעצמו בכל הקשור לספיגתו והשפעותיו בגופם של בעלי החיים.

שאלה בוערת במרכז סוגיית הסידן, ציבורית ואקדמאית באחת, היא שאלת החלב ומוצריו כמקור עיקרי לסידן. ובכן, רבות התשבוחות והטרוניות לכאן ולכאן בעניין סבוך זה. במאמר מוסגר נציין כי הדיון חשוב הוא, וכי קיימים מקורות נוספים וחשובים לסידן פרט לתוצרי החלב.

בגוף האדם הסידן הוא המתכת ששיעורה הוא הגבוה ביותר – בסביבות שני אחוזים, כשבשינינו ובעצמותינו נמצא ריכוז של מעלה מתשעים אחוזים של סידן זרחתי. הודות לסידן מתרחשים בגופנו תהליכים מטבוליים שונים, כמו התכווצות שרירים וקרישת דם.

ספיגת הסידן בגוף

הסידן עצמו אולם מותנה בהתנהלות תקינה של יסודות אחרים – כמו למשל ההורמון קלציטונין, המיוצר על ידי בלוטת התריס, האחראי לשמירה על רמה תקינה של סידן וזרחן בדם.

על מנת שסידן ייספג כראוי בגופנו, עלינו לצרוך ויטמין D המונע את הפרשתו המוגברת בשתן ומייצב את ספיגתו במעיים, ולשמור דיאטה נטולת אלכוהול, קפאין ועודפי מלח וסוכר, המשבשים את הספיגה ומגבירים את הפרשתו, ולשמור על כושר גופני עקבי.

למעשה, חשוב לדעת שעודף מהויטמין מוליד השפעות שליליות של עיכול בעייתי, כשל כלייתי ואף תרדמת.

במצב ההפוך, לא נראים כלפי חוץ תסמינים של מחסור תזונתי בטווח הקצר משום שהגוף נוטל את הסידן הנחוץ לו מהעצמות – ולכן בטווח הרחוק התוצאות הרסניות: בקרב ילדים העצמות לא תתפתחנה באופן תקין ואצל מבוגרים יצטבר דלדול של העצם. בשלב זה הסימפטומים הראשוניים הם כאבי גב ועצמות וחולשה בשרירים.

למבוגרים מעל גיל 19 וילדים מגיל שנה עד עשר מומלץ לצרוך 800 מיליגרמים של סידן ליום. בתקופות הריון והנקה מומלץ להוסיף על כמות זו עוד 400 מיליגרם, וכמות שווה לאלה, 1200 מ"ג, היא הכמות המומלצת בגיל ההתבגרות –  11 עד 18. בקרב פעוטות מומלצים 360-540 מ"ג.

אז מהם מקורות הסידן החיוניים לנו ולילדינו?

מקורות הסידן הם רבים, החל מחיטה מלאה דרך ירקות כמו ברוקולי (75 מ"ג), כרוב, במיה, סלרי (240 מ"ג), פטרוזיליה (175) וחסה (82) ופירות מיובשים (124 בתאנים, 59 בתמרים). גם קטניות הן מקור טוב לסידן, ביניהן סויה וחומוס, אגוזים (254 בשקדים) וזרעים כמו שומשום מלא (1150 מ"ג), טחינה מלאה (1110).

אפשר למצוא סידן גם בזיתים ירוקים, שעועית ירוקה, תפוחי עץ ותפוזים, פקאנים, גרעיני דלעת וחמניות, בוטנים, דוחן וגריסים. חלב עיזים נחשב כמכיל בין 10-20% יותר סידן ממקבילו וכן הוא מהווה כשליש מהקצבה היומית המומלצת.

אנא השאר את תגובתך

  1. רגישות ללקטוז - מידע וטיפים כותב:

    [...] אנרגיה חשוב ביותר לגוף, הוא מגביר את יכולת הגוף לספוג סידן וכן ברזל, והוא חיוני למערכת העצבים המרכזית. עם זאת, [...]

  2. תזונה מיקרוביוטית - דיאטה של מזון צמחי לא מעובד כותב:

    [...] דגים) דורשת תשומת לב יתרה ויש לוודא כי הגוף מקבל מספיק סידן וחלבון ממקורות [...]

  3. ‫תזונה מיקריוביוטית – גוף, נפש ומזון‬ כותב:

    [...] דגים) דורשת תשומת לב יתרה ויש לוודא כי הגוף מקבל מספיק סידן וחלבון ממקורות [...]

אנא השאר את תגובתך

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.