מים – נוזל החיים המופלא

כולנו יודעים שחשוב לשתות מים, ומודעים לסכנת הבצורת התמידית שאופפת אותנו. אבל מה אתם באמת יודעים על מים ועל חשיבותם לבריאות גופינו?

בכולנו מהדהדות ההמלצות השכיחות לשתות הרבה מים – למען בריאות תקינה, כושר גופני, כחלק משמירה על דיאטה, לחשיבה צלולה, לעיכול תקין, כנגד מיגרנות והתייבשות ולהשלמת צורכי הגוף הבסיסיים.

מוטמעת בנו הסיסמא כי עלינו לשתות לפחות שבע/עשר/שתיים-עשרה כוסות מים ביום. בהמלצות אלו מסתתרת אמת החשובה יותר ממגמות פרסומיות אלו ואחרות - הגיון פעילות הטבע כולו.

המים, מולקולה צנועה המורכבת שני אטומי מימן ואטום חמצן, הינה הבסיס לתהליך ההתפתחות המופלא על פני הארץ, שהוליד צמחים ובעלי חיים פרימיטיביים המורכבים מים בלבד, אך גם יצורים מודרניים כדוגמת האדם, שאחרי מליונים רבים של שנים מאז רודנות היצורים החד-תאיים, רוב גופו עדיין מורכב מים.

גם החד-תאיים, אגב, כאז גם היום, תלויים כמעט לחלוטין במים, כשאלה חודרים לדפנות תאיהם בהבאתם מזון וחמצן והרחקת פסולת – תהליך המתרחש גם בצורות החיים המורכבות ביותר.

חוקרי טבע מעריכים כי בטרם נוצרה האטמוספירה ובטרם נספגה בה קרינה אולטרה סגולה מהשמש באמצעות החמצן, הקרינה האיצה את היווצרות החיים במי הימים הקדומים, שהכילו את התרכובות הבסיסיות לצורך כך, כשעוצמתה זירזה את קצב סידורם האקראי של האטומים עד להיווצרות קשרים ששכפלו את עצמם ויצרו חיים. הנה לכם מלכת הטבע האמיתית.

חשיבות המים לגוף האדם

מבחינת גוף האדם, האחוז הגבוה של המים מגיע ממי-שתייה, אך אחוז צמוד אליו מגיע מהמזון, וכ14% מיוצרים בגוף עצמו כלוואי של תהליך הנשימה התאית.

למים תפקיד מכריע בעיכול שכן בעזרת אנזימים הם מפרקים מולקולות גדולות (כמו פחמימות) לקבוצות קטנות ופשוטות שיוכלו להספג דרך דפנות התאים, להתרכב עם החמצן ולעבור חילוף חומרים. תולדת חמצון המזון יוצרת אנרגיה המניעה את הגוף, היווצרות חום, פחמן דו חמצני ומים נוספים הנותרים בגוף.

וכפי שהמים נכנסים כך גם עליהם לצאת – 15% מהם באמצעות הנשימה, 20-30% באמצעות הזעה והיתר מופרשים ישירות מן הגוף. אולי הנתון יישמע מפתיע, אך מסתבר כי הגוף מפריש ביממה לפחות ליטר ושני שלישים של מים.

לאדם הממוצע 45 ליטרים בגופו ובכל יום עליו לחדש כשני ליטרים לפחות. מזונות צמחיים עתירי מים שמומלץ לצרוך הם לדוגמא עגבניות, גרגרי תירס,וכמובן פירות כמו אננסים, אבטיחים וענבים. תבשילים מומלצים הם כמובן מרקים המכילים רוב של מים וירקות, והינם מזינים ומשביעים.

איזון המים בגוף הוא תהליך מחושב ומדוייק כשסטייה ממנו מתבטאת בצמא, בכאב ואף במוות. בקרת האיזון מתבצעת ממרכז המוח, השולט בתהליכים אוטומטיים כפעולת הלב. אות לסטייה הוא גירוי עצבי בחלקו האחורי של הגרון, הנגרם מהפרשת הורמון המווסת את פעולת הכליות.

אמנם איבוד של מים הוא קריטי לגוף וגורם להזיות, התייבשות ומוות, אך בדומה לכך, עודף מים גם הוא מוליד חולשות שונות ובמקרים קיצוניים אובדן הכרה ומוות. עלינו לשמור אפוא על איזון מוקפד של מים בגופנו – לשתות ולאכול כראוי, וגם - להרשות לעצמנו להזיע, אז אל תשכחו להקפיד על פעילות גופנית.

אנא השאר את תגובתך

 1. דיאטה, תזונה ובריאות לפי הרפואה הסינית כותב:

  [...] שלישי הוא מים, המתקשרים למליחות, לכליות ולשתן. המאכלים המקושרים [...]

 2. תזונה בריאה לעור בריא - כלים טבעיים נגד קמטים כותב:

  [...] את חשיבותם של המים לגוף ולעור - לא פחות משמונה כוסות מים ביום, כל [...]

 3. דיאטה בעבודה - טיפים לשמירה על תזונה נכונה כותב:

  [...] לשתות הרבה, אבל בדיאטה זה חשוב כפליים. שתייה מרובה של מים עוזרת לאזן את התיאבון, מפעילה את חילוף החומרים ומווסתת [...]

 4. חילוף חומרים בגוף - כיצד מאיצים מטבוליזם? כותב:

  [...] מרובה - שתיית מים מרובה מסייעת לחילוף החומרים ומייעלת אותו. מאי 30th, [...]

 5. חילוף חומרים בגוף - כיצד מאיצים מטבוליזם? כותב:

  [...] מרובה - שתיית מים מרובה מסייעת לחילוף החומרים ומייעלת אותו. מאי 30th, [...]

 6. דיאטה ותזונה לקיץ - איך מרזים לקראת עונת הרחצה בים? כותב:

  [...] ביום: הקפידו למלא אחר הוראה זו בכל יום, מכיוון ששתיית מים עוזרים בעיכול ומרווים את [...]

 7. ‫הכינו את עצמכם לקיץ – הרזיה לקראת עונת הרחצה!‬ כותב:

  [...] למלא אחר הוראה זו בכל יום, מכיוון ששתיית מים עוזרים בעיכול ומרווים את [...]

אנא השאר את תגובתך

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.