7 מיתוסים על פעילות גופנית

לפניכם שבעה מיתוסים ידועים הקשורים לפעילות גופנית. הגיע הזמן לנפץ את המיתוסים! לחצו לקריאה נוספת.

במשך השנים נפוצו תפיסות מוטעות ומיתוסים למכביר בכל הנוגע לפעילות גופנית. ואולם כשבודקים את העובדות מתברר עד מהרה, שמדובר באמונות תפלות שאינן שונות מהסברה העתיקה לפיה אסור לשתות מים אחרי אבטיח. אז הנה שבעה מיתוסים מנופצים – לקרוא, לשנס מתניים ולהתחיל להתעמל נכון.

ניתן לשרוף שומן באזור מסוים

רבים סבורים כי אם ירבו בכפיפות בטן, למשל, תיעלם מעצמה הכרס שטיפחו. אין בכך אמת. כפיפות בטן יחזקו את שרירי הבטן, אך השומן בבטן לא ייעלם.

פעילות גופנית גורמת לצמצום אחוז השומן בגוף בכללותו, ולא יכולה לעשות זאת באיבר ספציפי. הכרס תקטן בעזרת פעילות אירובית (ריצה, הליכה, שחייה) והפחתת מספר הקלוריות שאוכלים.

כך גם לגבי תרגילים ומכשירים המבטיחים לצמצם את השומן בישבן, ירכיים או זרועות. התרגילים חשובים כשלעצמם, אבל הורדת אחוז השומן תיעשה בכל הגוף במידה שווה.

הזעה שורפת קלוריות

הזעה הינה אמצעי הגנה של הגוף, הנועד למנוע ממנו להתחמם יתר על המידה. זהו מנגנון חירום שלא נועד לפעול שלא לצורך. הסיבה היא שהזעה גורמת לאיבוד נוזלים ומינרלים, החיוניים לבריאותנו ותפקודנו התקינים.

נכון שהזעה ממושכת ומאסיבית יכולה לגרום לאובדן משקל – אבל לא מדובר בשומן, אלא רק בנוזלים, וזהו אובדן משקל לא בריא. דווקא בעת פעילות גופנית חשוב להרבות בשתייה ולהימנע משהייה ממושכת בשמש ובלחות.

נשים שמתאמנות יקבלו גוף גברי

מיתוס עתיק יומין נטול אחיזה במציאות. הפיזיולוגיה והמבנה ההורמונלי של נשים אינם מאפשרים לגופן להתנפח כמו גוף של גבר, גם לאחר אימונים ממושכים ואינטנסיביים.

אימוני משקולות פעמיים או שלוש בשבוע מפחיתים את אחוז השומן ומחזקים את העצמות (וכך מונעים אוסטיופורוזיס בעתיד) ואין כל חשש שיגרמו לגוף להיראות גברי. כך גם לגבי אימונים אירוביים – הם מחטבים ומחזקים אך אין בכוחם לשנות את הגוף מהותית.

אפשר להפוך שומן לשריר

רקמת שומן אינה יכולה להשתנות ולהפוך לרקמה מסוג שונה. פעילות גופנית גורמת לניצול מאגרי השומן בגוף וכך לירידה באחוז השומן.

העלייה במסת השריר אינה קשורה לרקמת השומן ומתרחשת בשל חיזוק השרירים. משום כך מומלץ לבצע פעילות גופנית בזמן דיאטה, כדי לחטב את הגוף.

מן הצד השני – כאשר עוסקים בפעילות גופנית כדאי להקפיד על תזונה בריאה ומאוזנת שאינה עתירה בשומן. כך תקבלו תוצאה אופטימלית.

אסור לאכול לפני פעילות גופנית

ביצוע פעילות גופנית על בטן ריקה אינו מרזה יותר, כי אם רק הופך את האימון לפחות אפקטיבי. דווקא לפני אימון חשוב למלא את המצברים ולהעניק לגוף אנרגיה זמינה שהוא יוכל לנצל בזמן הפעילות.

אם אין לגוף אנרגיה זמינה – בעיקר פחמימות – הוא יפרק רקמת שריר בעת הפעילות במקום רקמת שומן. כשעתיים-שלוש לפני אימון (תלוי מה טיבו) מומלץ לאכול פסטה, לחם או אורז. זמן קצר לפני האימון אפשר לאכול חטיף אנרגיה, פרי או יוגורט.

חובה להתאמן לפחות שלוש פעמים בשבוע

רבים משתמשים בתואנה זו כתירוץ להפסקת הפעילות הגופנית. "אין לי זמן להגיע למכון כושר שלוש פעמים בשבוע, אז כל העניין הוא בזבוז זמן גמור". אין זה נכון.

כל פעילות - גם קצרה ולא עקבית – היא בריאה ומועילה לגוף. היא גם לא חייבת להיעשות במסגרת תובענית: אפשר ללכת ברגל, לטפס במדרגות ולבצע תרגילים בבית או בחצר. כל דבר עדיף על פני אי-עשייה.

לנשים הרות אסור להתעמל

פעילות גופנית מתונה וזהירה במהלך ההריון רצויה ביותר, ובכוחה להפוך את ההריון, הלידה וההתאוששות שלאחריהם לקלים ונעימים הרבה יותר.

לנשים הרות מותר ללכת, לשחות, לרקוד, לעשות תרגילי התעמלות (המותאמים למצבן) ומתיחות. זה משחרר, מחזק, מזרים את הדם, מחזק את השרירים ומשפר את מצב הרוח.

כאבים ואי-נוחות רבים יכולים להיחסך בעזרת תרגילים (כגון כאבי גב ורגליים), בתנאי שהכל נעשה בצורה מבוקרת ותוך התייעצות עם רופא/ה.

אנא השאר את תגובתך

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.