הכל על ניתוח קיצור קיבה

ניתוח קיצור קיבה הוא אמצעי אפקטיבי להשגת הרזיה עבור אנשים הסובלים מעודף משקל קיצוני. קראו על סוגי הניתוחים המוצעים כיום והאופן בו הם מובילים לירידה במשקל.

ניתוח קיצור קיבה הוא פתרון כירורגי לתופעה של השמנת יתר, במהלכו מתבצעים שינויים שונים הקשורים לקיבה ולמערכת העיכול.

הטכנולוגיה כיום מאפשרת סוגים שונים של ניתוח קיצור קיבה שאינם פולשניים ואינם משנים את מערכת העיכול כלל. ניתוחים אלה מתבצעים אך ורק על ידי רופא מומחה במרפאה מוסמכת ומאושרת על ידי משרד הבריאות.

ניתוח הצרת קיבה בעזרת טבעת

הצרת קיבה באמצעות טבעת נחשב לניתוח לפרוסקופי, כלומר, זעיר פולשני. בניתוח זה אין צורך לבצע חתוך עמוק ולכן מבחינה אסתטית, ניתוח זה כמעט ואינו מורגש.

במהלך הניתוח מוחדרת טבעת המצרה את הקיבה ויוצרת כיס קיבה קטן יותר. בצורה זו, תחושת השובע מגיעה מהר יותר ובעזרת מעט מזון.

הטבעת מנופחת, גדלה או קטנה בעזרת הזרקת נוזל הנעשית על ידי הרופא. בשבועות שלאחר הניתוח מתבצע מעקב צמוד עד קיבוע הקוטר הנכון לקיבה של המנותח. יתרונו העיקרי של הניתוח הוא בכך שאינו משנה תהליכים ביולוגיים טבעיים.

ניתוח שרוול קיבה

ניתוח זה נחשב חדשני בתחום ניתוחי הצרת הקיבה, אך תוצאותיו מעידים על הצלחה יתרה. בניתוח שרוול קיבה כורתים חלק מהקיבה ויוצרים צורה של שרוול המפחיתה את קיבולת הקיבה ואף את תחושת הרעב הנוצרת בקיבה גדולה.

ניתוח זה אינו פוגע בתהליכים טבעיים של הגוף ומפחית סיכונים למחלות הנגרמות בגלל השמנת יתר כמו סוכרת ולחץ דם גבוה. כמו בכל ניתוח, נדרש מעקב צמוד בחודשים הראשונים אך הניתוח עצמו אינו פולשני ואינו מותיר צלקות גדולות.

מי עובר הצרת קיבה?

ניתוח הצרת קיבה מתאים לאנשים הסובלים מהשמנת יתר קיצונית עם ערכי BMI גבוהים במיוחד, בדרך כלל מעל 40 או מעל 35. ניתוחים אלה מתאימים גם למי שסובל ממחלות הנלוות להשמנת יתר.

הוא נערך לרוב על מבוגרים ולעיתים נדירות מהווה פתרון לבעיות השמנת יתר אצל ילדים.

במקרים קיצוניים במיוחד, ניתוחים אלה הם רק השלב הראשון שלאחריו נדרש ניתוח נוסף של הצרת קיבה, כשהסיכונים הבריאותים פוחתים. במילים אחרות, ניתוח קיצור קיבה אינו צורך אסטתי אלא צורך בריאותי נטו.

אימוץ אורח חיים בריא לאחר הניתוח

ניתוח קיצור קיבה איננו פתרון סופי, אלא מצריך אימוץ אורח חיים חדש ובריא. אחד החסרונות העיקריים של ניתוחי קיצור קיבה הוא חוסר היכולת לשלוט במה שהמנותחים אוכלים.

למשל, ניתוח טבעת קיבה מקטין אמנם את כיס הקיבה אך מאכלים עתירי קלוריות כמו שוקולד או גלידה, יחליקו בקלות דרך הטבעת וירידה במשקל לא תושג.

כל המנותחים יודעים עוד לפני הניתוח כי ירידה במשקל תלויה אך ורק בהם ובכל מקרה, היא מתרחשת בהדרגתיות היכולה להגיע לשנתיים ויותר, לאחר הניתוח, ולמעשה ניתוח קיצור קיבה מאפשר רק את הפלטפורמה שעליה מתלבשת צורת חיים אחרת לגמרי.

דיאטה מאוזנת אך מזינה היא השלב הראשון לאחר הניתוח. מומלץ להעזר בשירותיה של דיאטנית לצורך התאמת תפריט מתאים.

בנוסף, פעילות גופנית הדרגתית, הפסקת עישון ושינוי הרגלי האכילה נדרשים גם הם. בלי אורח חיים חדש, הניתוח אינו ישפיע בטווח הארוך והמנותח ישוב למשקל עודף.

אנא השאר את תגובתך

  1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) כותב:

    האם יש אפשרות שמאכל מסויים יתקע בדרך מי כל סיבה שהוא וכיצד פותרים את האירוע, למשל בטכעת היתה ניתן לגשת לרופא הוא משחרר את הטבעת ולאחר כמה שעות האוכל יורד למטה מה קורה במקרה הזה.

אנא השאר את תגובתך

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.