ממתיקים מלאכותיים - בעד ונגד שימוש בממתיקים

ממתיקים מלאכותיים הם תוצרים כימיים אשר משמשים להמתקת מזון ושתייה. ממתיקים מלאכותיים אינם מספקים חומרים מזינים או מועילים לגוף, והם אינם מכילים קלוריות כלל, או מכילים מספר מועט מאוד של קלוריות. נושא ממתיקים מלאכותיים מעורר מחלוקת בנוגע לשימוש בהם, ורבים טוענים כי שימוש בממתיקים מלאכותיים עלול להביא עימו סכנות בריאותיות ואפילו השמנה אף על פי שאין בהם קלוריות.

מאידך, יש הטוענים כי ממתיקים מלאכותיים הינם תוסף מזון שהשימוש בו בטוח, ואף קיבל תוקף מהרשויות. במאמר זה נדון בויכוח סביב ממתיקים מלאכותיים, וננסה לענות על שאלות בוערות, כמו - האם ממתיקים מלאכותיים בטוחים לשימוש?

האם צריכתם עלולה להוביל לסיכון בריאותי? ואם כן – איזה סיכון בריאותי מאפיין צריכתם של ממתיקים מלאכותיים? ועוד.

ממתיקים מלאכותיים - מקור המחלוקת

הבעיה הבסיסית העומדת בויכוח סביב צריכת ממתיקים מלאכותיים היא חוסר ההסכמה בנוגע לביטחון בשימוש.

כיום, לא נערכו מספיק מחקרים אשר מוכיחים באופן חד וחלק כי ממתיקים מלאכותיים מסוכנים או שאינם מסוכנים לצריכה בקרב בני אדם, ואין מספיק עדויות אשר מוכיחות בוודאות את בטיחותם.

זאת ועוד, הסתירה בין מחקרים רבים שכבר נערכו, גורמת לבלבול בנוגע לבטיחות השימוש בצריכת ממתיקים מלאכותיים. תחום הממתיקים המלאכותיים בתעשייה נרחב ומשגשג, ואילו כמות המחקרים בתחום נמוכה ביחס אליו.

מחקרים רבים התומכים בשימוש בממתיקים מלאכותיים נערכו במימון חברות מזון, שיש ספק מובן בנוגע לאובייקטיביות וחוסר הפניות שלהם בבואם לערוך מחקר כזה, מפני שאם ימצא כי צריכת ממתיקים מלאכותיים אינו בריא, מובן שהדבר יפגע בתעשיית המזון המשתמשת בממתיקים אלו על בסיס תעשייתי.

הסכנות בצריכת ממתיקים מלאכותיים

ידוע כי לכל הממתיקים המלאכותיים קיימות תופעות לוואי ולכן משרדי הבריאות במדינות השונות מפרסמים המלצות הקוראות להגביל צריכת ממתיקים מלאכותיים, לכמות מקסימלית נקובה ומוגדרת.

כמות מקסימלית זו השונה עבור כל ממתיק, בהתאם להרכבו ולתופעות הלוואי המוכרות שלו. חלק מן הממתיקים המלאכותיים אף הוצאו מכלל שימוש במדינות מסוימות בעקבות הסכנות המקושרות לשימוש בהם.

תופעות לוואי לדוגמה אשר נמצאו קשורות לצריכת כמות גבוהה של ממתיקים מלאכותיים: כאבי ראש, עוויתות, ראייה לקויה, הפרעות בזיכרון, שלשול, הקאות, חשד בהעלאת הסיכוי לסוגים מסויימים של סרטן ועוד.

מחקרים אשר בדקו את בטיחות השימוש בממתיקים מלאכותיים מצאו באופן חד משמעי כי ממתיקים מסוימים גורמים לנזק בריאותי. בין הממתיקים הללו ניתן לראות את הסכרין, סוכרזית (ציקלמט), דולצין וכדומה.

נבחן, לדוגמה, את הסכרין: ממתיק מלאכותי אשר הוכח במחקרים על בעלי חיים כמסרטן אולם לא הוכח עוד ודאית כי הוא מסרטן גם אצל בני אדם. בנוסף, הוא עלול לגרום נזק לכליות.

בעקבות הסכנות הכרוכות בצריכת ממתיק זה ודומים לו, מומלץ להשתמש בו במינון מוגבל (הוגדר: 2.5 מיליגרם לקילוגרם).

דוגמאות נוספות לממתיקים מסוכנים: אספרטיים - ממתיק מלאכותי המכיל חומר בשם מתנול, חומר מסוכן אשר נאגר בגוף. אגירתו עלולה לגרום לבעיות ראיה, פגיעה עצבית, בעיות נשימה ובעיות בריאות אחרות.

בנוסף, מתנול הוא חומר מסרטן. בעקבות תופעות הלוואי הללו, מומלץ להגביל את צריכתו עד לא יותר מחמישים מיליגרם לקילוגרם.

ממתיק מלאכותי נוסף בשם "סורביטול" הוכח גם הוא כמזיק - מגביר סיכויים למחלת העיניים קטרקט.

האם ממתיקים מלאכותיים מסייעים בשמירה על המשקל או שמא דווקא גורמים להשמנה?

ממתיקים מלאכותיים אינם מכילים קלוריות רבות או כלל לא, לכן נצרכים על ידי רבים לצורך שמירה על המשקל. נשאלת השאלה האם שימוש בהם תורם לשמירת המשקל או מזיק לה?

נראה כי צריכת ממתיקים מלאכותיים אינה בהכרח מסייעת לשמירה על המשקל. מחקרים אינם מראים קשר בין ירידה במשקל לבין צריכת ממתיקים מלאכותיים ואף מראים כי שימוש בהם עלול להגביר תיאבון.

בנוסף, שימוש בממתיקים מלאכותיים עלול לגרום לעלייה בכמות תאי השומן בגוף, "תופעת לוואי" של פירוק ממתיקים מלאכותיים בגוף. זוהי, כמובן, תוצאה הפוכה מזו הרצויה.

ישנם בנמצא מחקרים שנערכו הסותרים את ממצאים אלו וטוענים כי ממתיקים מלאכותיים תורמים כמעט לכל דיאטה ולשמירה על משקל הגוף.

הויכוח מסביב ממתיקים מלאכותיים – האם מדובר בקונספירציה?

מחקרים שנעשו ע"י הרשויות בנוגע לצריכת ממתיקים מלאכותיים, מראים כי אין סכנה בריאותית בשימוש בממתיקים מלאכותיים בכמות המוגדרת.

לטענתם, כל המחקרים אשר מצאו סכנות בריאותיות הינם חסרי שחר ואף מטילים ספק במהימנות המחקרים ובמקצועיותם.

עוד נאמר על ידי המצודדים בצריכת ממתיקים מלאכותיים, כי מרבית הממתיקים לא מתפרקים בגוף ולכן לא יכולים להוות סיכון בריאותי.

מחקרים נוספים שנערכו הראו שאין קשר בין מחלות ונזקים בריאותיים לבין צריכת ממתיקים מלאכותיים. בנוסף, לא מצאו קשר ביניהם לבין התפתחות מחלת הסרטן.

קשה לפתור את הויכוח סביב נושא הממתיקים המלאכותיים, משום שאין הוכחות חותכות אשר מוכיחות את הקשר בין הממתיקים לבין סכנות בריאותיות וביניהם השמנת יתר וסרטן.

מחקרים רבים ממומנים על ידי חברות בעלות עניין, ותוצאותיהם של מחקרים רבים נמצאות סותרות אלה לאלה. המלצתינו היא להפחית ככל האפשר צריכת ממתיקים מלאכותיים.

הבריא ביותר הוא כמובן, לאכול ולשתות ללא תוספת סוכר או ממתיקים מכל סוג. עוד, ישנם ממתיקים טבעיים שהשימוש בהם בטוח יותר.

אנא השאר את תגובתך

 1. אוקטביאן כותב:

  לכל מישקורא את זה אני ילד שהחלית שממש שמן בגיל ה 14 ואני רוצה לדעת איזה קושר לעשות ואיזה תזונה לאכול אים מישהו מבין נא ליצור קשר דרך ICQ 589397573 skype thekindofpro ווקשה עזרו למרות שאני שומר על קושר וגם עושה המון קושר יום יומי

 2. ‫צום מיצים – מטהרים את הגוף מרעלים‬ כותב:

  [...] הביא עימו – הרבה מזון תעשייתי, מעובד, רווי שומן, ממתיקים מלאכותיים [...]

 3. ‫האם משקאות קלים טובים לבריאות?‬ כותב:

  [...] ובראשונה צריכה מרובה של ממתיקים מלאכותיים אינה מומלצת, משום ששתיה ממותקת מכילה צבעי מאכל וחומרים [...]

 4. לא רק סוכרזית - תחליפי סוכר טבעיים וממתיקים מלאכותיים כותב:

  [...] קבוצות - טבעיים ומלאכותיים (ומכאן השם "ממתיק מלאכותי"). ממתיקים מלאכותיים הם נפוצים יותר ורבים יותר, אך גם שנויים במחלוקת [...]

 5. ‫מדריך מלא לתחליפי סוכר – ממתיקים מלאכותיים וטבעיים‬ כותב:

  [...] טבעיים ומלאכותיים (ומכאן השם "ממתיק מלאכותי"). ממתיקים מלאכותיים הם נפוצים יותר ורבים יותר, אך גם שנויים במחלוקת [...]

אנא השאר את תגובתך

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.