דיאטת האדם הקדמון – Paleolithic Diet

מחקרים מעלים כי האדם הקדמון שמר על תזונה בריאה ומבנה גוף אתלטי. הדיאטה הפליאוליתית מנצלת ידע מדעי זה לטובת שיפור מצבם הבריאותי והתזונתי של בני העידן המודרני כיום.

מסתבר שבמרוצת מיליוני השנים שחלפו מרגע הופעתו של האדם הראשון ועד היום, רק אחוז אחד של גנים השתנה בגופנו ומכאן שבהרכב הגנטי שלנו אנחנו די זהים לאדם הקדמון.

בימי קדם בהם המיקרוגל, החטיפים, הפאסט פוד ואפילו המחבת לא היו קיימים, בני האדם שמרו על תזונה בריאה ואף שגשגו מבחינה גופנית, ללא שום יעוץ מתזונאית וללא שום דיאטה מורכבת.

הפרעות אכילה כמו אנורקסיה ובולמיה ואפילו השמנת יתר אינן נחלת העברת, אלא מחלות ההווה.

מדענים ואנתרופולוגים חקרו את הדיאטה הפליאוליתית (דיאטת האדם הקדמון) והגיעו למסקנה שעל ידי חיקוי של המרכיבים התזונתיים אותם צרכו בימי קדם נוכל להגיע לשגשוג גופני מירבי ולבריאות פיזית גבוהה מאוד.

הרכבה של הדיאטה הפליאוליתית

מחקרים שנערכו בשנים האחרונות גילו כי רוב תפריטו של האדם הקדמון הורכב מחיות ובשר. בתקופת קדם לא ליקטו צמחים בכמות מאכל רצינית והחקלאות לא הייתה קיימת עדיין.

בגופו של האדם הקדמון נמצאו רמות גבוהות של אשלגן וסיבים תזונתיים, כך שהדבר משאיר שתי אפשרויות – או שהאדם הקדמון ליכך עשב או שהוא צד ואכל את מה שליכך אז עשב.

דיאטה קדמונית מורכבת ברובה מבשר (כשישים אחוז) ומצמחים וירקות שגדלים פרא בטבע (בין שלושים לארבעים אחוז).

ההרכב התזונתי של דיאטה זו מביא לידי צריכה ממוצעת של כשלושים אחוזי חלבון, שלושים ושניים אחוזי שומן ושלושים אחוז פחמימות.

נראה כי יש ירידה בכמות הפחמימות והשומנים הממוצעת שנצרכת בדיאטה זו לעומת דיאטה רגילה של ימינו, כאשר את הפחמימות והשומנים מחליפים החלבונים.

השפעות הדיאטה הקדמונית

בקבוצות בחינה של דיאטת האדם הקדמון נראו שינויים מפתיעים לטובה תוך פרק זמן קצר מאוד של שבוע עד שבועיים מרגע תחילת הדיאטה.

בגופם של הנבחנים נמדדה רמה נמוכה בהרבה של כולסטרול ושל אינסולין, מה שמעיד על תצרוכת אינסולין נמוכה יותר בגוף שמעידה על אגירה מופחתת של שומן.

בנוסף, מבחנים פיזיים הראו כי דיאטה זו הביאה לשיפור ניכר במצב הכושר והבריאות הגופנית של הנבדקים תוך זמן קצר ללא כל שינוי בהרגלי הפעילות הגופנית שלהם וללא כל שינוי בהוצאת האנרגיה הממוצעת של הנבדקים.

לחץ הדם שנמדד בקרב הנבחנים שהקפידו על הדיאטה הפליאוליתית במשך תקופה היה נמוך בהרבה מלחץ הדם שנמדד אצלם טרם תחילת הדיאטה. בנוסף, הדופק הנמדד הוכח להיות נמוך משמעותית מהדופק הנמדד לפני כן.

פעילות גופנית בימי האדם הקדמון ובימינו

ניתן לראות, אם כן, שהדיאטה הממוצעת העכשווית ניכרת בתוצאות גופניות ירודות מאלו של הדיאטה הפליאוליתית. לעומת זאת יש לבדוק את השינוי בהוצאת האנרגיה.

תקופת האדם הקדמון התאפיינה בציד וביצוע פעילות גופנית תכופה, כאשר גם אלה שלא היה בכוחם לצוד, עסקו בליקוט עשבים וצמחים שדורש מהם שיטוט בטבע.

כיום, ניתן לראות בבירור כי התקופה שונה. אדם יכול למצוא את עצמו לא זז לרגע במשך יום עבודה שלם, בגלל שנסע ברכבו לעבודה, ישב במשרד הממוזג שלו וחוזר הביתה לספה אל מול הטלויזיה ברכבו הממוזג גם כן.

אנא השאר את תגובתך

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.