בחירת חדר כושר - איך מחליטים איפה להתאמן?

רבים מאיתנו מבקשים לשמור על אורח חיים מאוזן ובריא, יש מי שמצליחים יותר ומי שפחות. מי מאיתנו לא חשב פעם להזיז את עצמו ולהרשם לחדר כושר ולהתחיל להתאמן. אבל איך בוחרים חדר כושר מתאים?

הסיבות לשוני במידת הדבקות שאנו מגלים בהחלטותינו להוסיף מימד של פעילות גופנית לחיינו מגוונות.

יש מי שלאורך שנים שומרים על רמה טובה של כושר גופני וזוכים בתמורה להרגשת הבריאות, החיוניות, הביטחון העצמי ועוד יתרונות שכאלה.

מנגד יש מי שחיים תמיד בהרגשה כי היו רוצים לעשות יותר למען בריאותם הפיזית ומדי פעם מנסים שוב לאכול באופן נכון ומודע יותר ולהכניס עצמם לאיזו שגרה של אימון גופני.

למעשה איין הכרח לבצע את הפעילות הגופנית הדרושה לשם שמירה על בריאות הגוף, או אפילו כזו המיועדת לשיפור הכושר ו/או עיצוב הגוף, דווקא בחדר כושר.

ניתן לעסוק בפעילות גופנית בכל מקום ובעזרת כל אמצעי המצוי לשימושנו.

בכל זאת לשגרת אימון במכון כושר ובריאות מסודר יתרונות איין ספור, בעיקר לרובינו אשר אינם מלומדים בנושאי פיזיולוגיה ופעילות ספורטיבית.

בארץ פועלים איין ספור מכוני כושר ובריאות, מכאלה "שכונתיים" קטנים וכלה במכונים מפוארים המציעים מגוון פעילויות.

כיצד נדע לבחור בחדר כושר המתאים לצרכנו ובכך גם נבטיח לעצמנו את הסיכוי הרב ביותר להתמיד ולדבוק בהחלטתנו להקנות לעצמנו הרגלים בריאים יותר.

מהי המטרה שלשמה אנו רוצים לבקר בחדר הכושר

כדי לבחור חדר כושר מתאים לצרכינו יש לברר היטב עם עצמנו מהי המטרה האמיתית לשמה אנו מעוניינים לבקר בחדר כושר.

קיימות מגוון סיבות מהשאיפה לחיטוב הגוף כמו: דיאטה או שיפור ושמירה על הכושר הגופני, פיתוח מסת שריר וכוח, עבודה על חיזוק שרירים מסוימים לצרכי שיפור הישגינו בתחומי ספורט אחרים (כגון חיזוק הגפיים התחתונות עבור רוכבי אופניים), חיזוק שרירים ותמיכה במפרקים לשם שיקום לאחר פציעה ואפילו סיבות חברתיות כגון חיפוש אחר בן / בת זוג או בילוי זמן עם חברים / חברות.

ברגע שהוגדרה המטרה ניתן לבחון כמה מתאים לה חדר הכושר העומד על הפרק.

אם אנו מעוניינים בסיכוי לפגוש בת זוג בעלת מודעות לכושר גופני איין טעם להירשם לחדר כושר בו רוב המבקרים הם שרירנים העוסקים בבניית מסת שריר, אם אנו חפצים לשרוף קלוריות כדאי שנוודא כי חדר הכושר ערוך לפעילות אירובית (רצוי בהנחיית מאמן כושר) וכו'.

חוגים בחדר כושר

ברוב מכוני הבריאות והכושר פועלים מספר חוגים כגון "אירובי", "ספינינג", "פילאטיס", ועוד.

כדאי לברר אילו חוגים פועלים כיום ומה מתוכנן להמשך. חשוב לבדוק האם דמי המנוי מקנים לכם את הזכות להצטרף לאיזה חוג שתרצו?

האם קיימת הגבלה על מספר החוגים בהם אתם רשאים לבקר? אם נדרש תשלום נוסף מה גובהו לחוג בו תהיו אולי מעוניינים?

האם ניתן להצטרף כעת או שיש לחכות לפתיחתה של קבוצה חדשה? מי הם המדריכים המעבירים את האימונים בחוג, האם המשתתפים בחוג מרוצים מהם?

האם יש הגבלה על גודל הקבוצות? ועוד כהנה שאלות.

באופן זה תדעו מראש מה הערך המוסף המוצא לכם מעבר למנוי הבסיסי בחדר הכושר.

מקצועיות המדריכים

חדרי כושר מחויבים על פי חוק להעסיק רק מדריכים המוסמכים להיות מאמנים בחדר כושר.

אם יש ספק כדאי לוודא גם נקודה זו אך מעבר לכך, יתכן כי בחדר הכושר יש גם מאמן / מאמנים שהם בעלי תואר אקדמאי בתחום (למשל חינוך גופני, פיזיותרפיה), האם יש מאמנים בעלי התמחות בתחום בו אתם מעוניינים להתמקד.

מה התרשמותם של מנויים ותיקים מן הצוות, האם הצוות קבוע או שמא מתחלף תדירות.

עוד נקודות שכדאי לקחת בחשבון הם סוגי ואיכות המכשירים והציוד בכלל, כמה עמוס חדר הכושר ובאילו זמנים, האם תיבנה לכם תוכנית אימון אישית, האם יש אפשרות לשכור שירותיו של מאמן אישי ולבסוף גם דברים כגון כמה זמן ייקח לנו להגיע ולחזור מן המכון ואיך אנו מתכוונים לעשות זאת (ברכב, באוטובוס, ברגל, באופניים), אפילו מצב זמינות מקומות חניה וכמובן העלות.

זכרו, בדיקה והתחשבות בכמה שיותר נקודות תבטיח התאמה טובה יותר של חדר כושר לציפיותינו וכך גדל הסיכוי כי נתמיד ונמשיך לבקר בו.

אנא השאר את תגובתך

 1. דיאטה לפי סוג דם - איזו דיאטה מתאימה לך? כותב:

  [...] הפעילות הגופנית שמתאימה לכם היא אירובי ופעילות בחדר כושר. [...]

 2. פעילות גופנית - למה חשוב לשמור על כושר גופני? כותב:

  [...] מי מאיתנו באמת רוצה להגיע בערב הביתה וללכת לחדר כושר במקום לרבוץ מול הטלוויזיה. מעבר לכך, יש כל כך הרבה מכונים, איך נחליט בכלל איפה להתאמן? [...]

 3. מכון כושר - חיטוב, פיתוח הגוף וירידה במשקל בחדר כושר כותב:

  [...] מול מסך הטלוויזיה ושחיה בבריכה אינם יכולים להציע לנו. חדר כושר מציע לנו מגוון רחב של פעילויות גופניות שונות, החל [...]

 4. פעילות גופנית חשובה והכרחית לבריאות שלך כותב:

  [...] כמו כל ההחלטות הקשות, כי ממחר אנחנו נרשמים לאיזה חדר כושר, או מתחילים לשחות, לרוץ או לעשות הליכות קבועות, ורובנו [...]

 5. פעילות גופנית והפחתת אחוזי שומן כותב:

  [...] המטרות העיקריות של המתאמנים במסגרת חדר כושר הנה העלאת המסה השרירית, לצד הפחתת אחוז השומן התת-עורי. [...]

אנא השאר את תגובתך

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.