תזונה גנומית - מה הגנים שלך רוצים שתאכל?

אחרי שהכרנו דיאטה המותאמת לצרכינו האישיים ודיאטה המותאמת לסוג הדם הגיע תורו של הטרנד החדש בעולם הדיאטות לכבוש אותנו - דיאטת ה-DNA, המבוססת על הגנים שאיתם נולדנו.

שטף של מידע, דעות ומחקרים מציף אותנו ללא הרף לגבי תזונה נכונה, ירידה במשקל וסוגים שונים של דיאטות, אך נראה כי ישנה הסכמה כללית לפחות על עיקרון אחד - אין דיאטה אחת מסויימת אשר יכולה להתאים לכלל האוכלוסייה, או במילים אחרות, דיאטה ש'עבדה' בשביל אדם אחד, אין הכרח ש'תעבוד' בשביל אדם אחר.

דיאטה מוצלחת היא דיאטה מתאימה, או על פי תפיסת התזונה הגנומית - מה שמתאים לגנים שלך.

מהפכת התזונה הבריאה, שהחלה בשנות ה-80 , מבוססת על ההבנה שלערכו התזונתי של המזון שאנו אוכלים יש השפעה ישירה על בריאותנו, על התיפקוד הפיזי והנפשי שלנו וכן תפקיד מרכזי במניעת מחלות כרוניות וריפויין.

תחום התזונה מושפע כיום משתי תיאוריות מרכזיות - מזונות פונקציונליים ותזונה גנומית:

מזונות פונקציונליים הינם מזונות אשר מכילים מרכיבים בעלי השפעה בריאותית, כגון סיבים תזונתיים, ויטמינים, מינרלים וכד'.

מלבד תפקידם של רכיבים אלו בשמירה על הבריאות, יש להם השפעה מיטיבה על מערכות שונות בגוף המשפיעות על תחושת השובע, על תהליכי העיכול ועל איזון השומנים בגוף, השפעות אשר יכולות לסייע באופן הדרגתי ומאוזן להורדה במשקל.

תזונה גנומית (Nutrigenomics) היא בניית תפריט תזונתי המבוסס על ניתוח גנטי של אדם ספציפי.

מאז פרוייקט הגנום, אשר הושלם בתחילת שנות האלפיים, תפישת התזונה הגנטית צברה תאוצה באמצעות מחקרים אשר בדקו כיצד מרכיבי מזון טבעיים יכולים לשנות את הביטוי המולקולרי של הגנים ומה השפעתם של שינויים אלה על מטבוליזם ועל הורדה במשקל.

באמצעות ניתוח גנטי אישי, מקווים מפתחי השיטה, ניתן יהיה להתאים לכל אדם דיאטה אידאלית למבנה הביוכימי והמולקולרי שלו.

דיאטת DNA - יעילה לירידה במשקל?

האם דיאטה מבוססת DNA, כלומר דיאטה המותאמת למבנה הגנטי של אדם ספציפי, תהיה יעילה יותר לירידה במשקל? חוקרים מאוניברסיטת סטנפורד ביצעו מחקר על מנת לענות על השאלה.

המחקר היה מבוסס על מחקר קודם שנעשה ב-2007, אשר השווה בין ארבע שיטות פופולאריות להורדה במשקל (דיאטת דלת פחמימות, דיאטת הזון, דיאטת דלת שומן ודיאטה המבוססת על פירמידת המזון האמריקאית).

נבדקי המחקר הוזמנו לקחת חלק במחקר החדש על מנת להשוות את הנתונים האישיים שלהם בין שני המחקרים.

באמצעות לקיחת דגימת DNA מכל אחד מהנבדקים, הותאמה להם דיאטה המבוססת על הפרופיל הגנטי האישי של כל אחד.

הפרופיל הגנטי הורכב מ-3 גנים הידועים בהשפעתם על תהליך של ירידה במשקל. לדוגמא, הימצאות של גן האחראי על ספיגת שומן מוגברת, לעומת גן הגורם לשריפת שומן איטית ובלתי יעילה, על פיהם קבעו את הדיאטה המתאימה ביותר לכל  נבדק.

תוצאות המחקר הראו כי נבדקות אשר הותאמה להן דיאטה על פי פרופיל גנטי, ירדו במשקל פי 2 מנבדקות אשר לא הותאמה להן דיאטה על בסיס גנטי.

כיום, פועלות בשוק מספר חברות המציעות פיענוח של הפרופיל הגנטי על פי דגימת DNA והרכבת תזונה מותאמת.

המדענים צופים כי בעתיד הלא רחוק, לכשיתאפשר הדבר מבחינה כלכלית, ניתן יהיה להרכיב פרופיל גנטי לכל אדם כבר בלידתו ובכך למנוע מראש, באמצעות תזונה או תרופות, מחלות שונות ולסייע בשמירה על משקל תקין.

אנא השאר את תגובתך

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.