חוכמה מן המזרח - דיאטה לפי עקרונות הרפואה הסינית

הרפואה הסינית כוללת אוסף שיטות טיפול עתיקות, אך גם נקודת מבט חדשנית על בריאות הגוף כמכלול. הרזייה באמצעות עקרונות הרפואה הסינית כוללת שינוי כולל בתפיסה שלנו את גופנו ושילוב טיפולים מסורתיים בהליך ההרזיה.

בעולם המודרני רזון הוא צו האופנה, כאשר נשים רבות מתנסות בסוגי דיאטה רבים למטרות הרזייה.

הדיאטה עשויה להצליח בהורדת משקל מן הגוף, אך לרוב ירידה זו לא תחזיק לאורך זמן וניכר כי מלבד ההפחתה בכמות קלוריות נצרכות, נחוץ גורם נוסף לשימור התוצאה.

כיום פונים יותר ויותר אנשים המבקשים לרזות לשיטות הרזיה הוליסטיות מן המזרח, הכוללות שינוי תפיסתי בראיית המזון כחלק משגרת יומנו.

אחת מהשיטות האלו היא הרפואה הסינית, המציעה שיטה מאלפת שמשלבת אורח חיים נכון, תפריט בריאותי ומזין ומעבר אנרגיות תקין בגוף.

השיטה מצליחה ומובילה לכדי ירידה במשקל תוך שמירה מקסימלית על הבריאות ומשקל גוף תקין לאורך זמן.

מקורות הרפואה הסינית וסוגיה

מקור הרפואה הסינית הוא בסין של המאה השנייה לפני הספירה. בתחילת דרכה, פתולוגיות בגוף ובנפש שויכו לגורמים חיצוניים כמו שדים ורוחות.

שיטת הטיפול דאז לא כללה תרופות אלא אמצעיים מילוליים כמו לחשים וכן אמצעים פיזיקליים ורוחניים כמו קמעות.

כיום, שיטות הרפואה הסינית מתבססות על אמונה תיאורטית, לפיה בכל פעולה בעולם שמטרתה להוליד דבר חדש נצרכים שתי כוחות - ין ויאנג.

שילובם של הכוחות מביא ליצירת אנרגיה מיוחדת - אנרגית הצ'י, והיא המאפשרת את הולדת החדש והמיוחד מאלה שיצרו אותו.

באופן זה, למשל, שילוב כוחם של האור והאדמה הכרחי לצמיחת צמח, בעוד שכוח אחד לבדו לא יביא לצמיחה. זהו ביטויו של הצ'י בחיינו.

תפיסת הגוף ואנרגיות שלו על פי הרפואה הסינית

לתפיסת החוכמת המזרח הסינית, גוף האדם מורכב מחומר ומאנרגיית הצ'י, כאשר לגוף יש שניים עשר צינורות (הקרויים מרידיאנים) בהם עוברת האנרגיה. חוסר, עודף או חריגה בזרימת האנרגיה יחוללו מחלות והזדקנות בגוף.

הטיפול שמציעה הרפואה הסינית הוא באמצעות מגע, דיקור או צמחים שונים שביכולתם להשפיע על אנרגית הגוף.

ההבחנה והטיפול נעשים לפי סימפטומים בגוף, כך למשל טמפרטורת גוף גבוהה, נוקשות ואדמומיות - יעידו על עודף באנרגיית הצ'י.

הטיפול אותו תציע הרפואה הסינית הוא דיקור המרידיאנים במקומות הנכונים, עיסוי ושתיית חליטות צמחים הידועות ביכולתן לקרר את הגוף, כשבדרך כלל ינתן טיפול אחד הנמצא מתאים ביותר.

שמירה על תזונה נכונה ודיאטה לפי הרפואה הסינית

לשיטת הרפואה הסינית, השמנת יתר נובעת משילוב לקוי בין הגוף והנפש ותפריט שאינו מגוון ואינו כולל תזונה נכונה עבור הגוף.

דיאטה על פי הרפואה הסינית היא למעשה אורח חיים ולא דיאטה תקופתית. שילוב תפריט דיאטה מזין ובריאותי הינו בעל חשיבות רבה לא פחות מאשר צמצום כמות הקלוריות היומית.

הרפואה הסינית ממליצה על גיוון בתפריט המזון, צריכת מאכלים במגוון צבעים ומזון טבעי ולא מעובד.

לכל מאכל סגולות מיוחדות המיטיבות עם הגוף במצבים ספציפיים, כשבמצבים אחרים או כשהמאכל נצרך בהגזמה ייגרם נזק לגוף.

כמו כן, אופן האכילה תורם לספיגת החומרים בגוף ואופן עיבודם. אכילה תוך התעסקות בדבר אחר, אכילה מהירה ולעיסה מועטת ייגרמו נזק לגוף ועשויים להיות הגורם להשמנת יתר.

הרפואה התעלמה שנים רבות מהערך המוסף של שיטות אלטרנטיביות המנתבות את האנרגיות בגוף האדם, כאשר הטיפול התבסס בעיקר על ניתוחים וכן תרופות כימיקאליות.

בשנים האחרונות התעוררה מודעות הציבור לשיטות טיפול מסורתיות מהמזרח, הקיימות אלפי שנים ועם זאת מביאות רוח חדשה לדיאטה המסורתית.

הרפואה הסינית קיימת מאות שנים והוכיחה את יעילותה במגוון מצבים רפואיים. הרפואה המודרנית לא השתמשה בעקרונותיה, מהסיבה שלא נמצא גורם מדעי לתיאוריה ולשיטות הטיפול של הרפואה הסינית.

כיום, בעקבות הצלחות השיטה, בייחוד במקרים בהם נכשלה הרפואה הקונבנציונאלית, החלה קהילת הרופאים להכיר בחשיבות העצומה של הרפואה הסינית ולשלבה במערכת הבריאות - גם בתחום התזונה והדיאטה.

אנא השאר את תגובתך

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.