הפרעות אכילה - אנורקסיה, בולמיה, התמודדות וטיפול מתאים

הפרעות אכילה הנן שם כללי למשפחה של התנהגויות המוגדרות כהפרעות נפש. הפרעות אכילה הינן הפרעות בתפישת ההתנהגות, העצמי או האחרים, אשר באות לידי ביטוי בעולם העשיר של צריכת מזון יומית. מהי אנורקסיה? כיצד מתמודדים עם בולמיה? על הפרעות אכילה - התמודדות וטיפול.

מכל הפרעות הנפש למיניהם, דווקא הפרעות אכילה שכיחות במיוחד אצל נשים, ונפוצות יותר במהלך גיל ההתבגרות והתקופה של עד גיל 30.

במאמר זה נסקור מגוון הפרעות אכילה ונדבר בפרט על אנורקסיה ועל בולמיה, ניגע בשאלה כיצד מאבחנים הפרעת אכילה, ומה ניתן לעשות כדי להתמודד עם הפרעת אכילה או לסייע לאדם קרוב להתמודד איתה.

מהי הפרעת אכילה?

הפרעת אכילה הינה הפרעה התנהגותית – קוגניטיבית, אשר באהל ידי ביטוי במישרין במערכת היחסים של אדם עם המזון שאותו הוא צורך.

הפרעות אכילה קיימות במגוון של התנהגויות, החל מצריכה מינימלית של מזון עד כדי הרעבה עצמית, ועד לאכילה כפייתית, עם או ללא הקאת המזון לאחר הזלילה.

הפרעות אכילה באות לידי ביטוי בשעת האוכל, אולם אין ספק כי המזון אינו מקור ההפרעה ואינו הקושי היחיד של הסובל מהפרעה זו.

לדוגמה, ניראה כי המקור הפופולארי ביותר לאנורקסיה, הינו תחושת חוסר שליטה על החיים, בפרט בגיל ההתבגרות.

כאשר אדם סובל מהפרעת אכילה, הוא סובל ממגוון של קשיים נלווים, כגון כשל חריף בדימוי העצמי, עולם חברתי ירוד, פיקסציות וקבעונות למיניהם, ופעמים רבות משולבת הפרעת האכילה עם הפרעות נפשיות משניות, כגון פציעה עצמית, חרדות, וכיוצא באלה.

אנורקסיה – הפרעת אכילה הכוללת הרעבה

אנורקסיה, או בשמה המלא אנורקסיה נרבוזה,  הינה הפרעת אכילה ובה הסובל רואה את עצמו שמן, בכל מידת גוף.

גם כאשר נערה שגובהה 1.70 מטרים שוקלת 35 קילוגרם, היא עשויה להביט במראה ולראות קפלי שומן על גופה.

הסובלים מאנורקסיה סובלים מעיוות חריף של המציאות, ומגיעים לעיתים קרובות למצבים חריפים של הרעבה עצמית, אבדן קריטי של משקל גוף, אישפוז ובמקרים לא מעטים אפילו מוות.

כאשר מסתמן מצב של תת משקל אצל הסובל מאנורקסיה, יתחילו להתעורר בגופו בעיות משניות רבות – ציפורניים נשברות (ועצמות חלשות – מחוסר סידן), נשירת שיער, נשירת שיניים, בעיות קשות ולעיתים כרוניות במערכת העיכול, היעלמות של הווסת והמחזור החודשי אצל נשים, ועוד רבים.

בולימיה – אוכלים ומקיאים

בולימיה הינה הפרעת אישיות, או הפרעה נפשית מסוג שונה לגמרי.

הסובלים מבולימיה נתקפים בהתקפי חשק – אלה אינם התקפי רעב אלא התקפים בלתי נשלטים של צורך עז להאביס את הגוף בכל שיוכלו למצוא.

בהתקפה כזו יוכל חולה בולימיה ממש לרוקן את המקרר ולצרוך את כל תכולתו.

לאחר הזלילה, יתחיל הסובל מבולימיה בפעולות היטהרות – פעולת ההיטהרות הנפוצה ביותר הינה הקאה, אולם נפוצים גם השימוש במשלשלים, חוקנים, צומות, ועוד.

גם בבולימיה יתכנו נזקים ארוכי טווח לסובל – הקאה תכופה תביא לקרעים בוושט, לנזק רב לשיניים, ולהרס פתח הקיבה.

שימוש יומי במשלשלים יגרום בסופו של דבר לעצירות כרונית קשה.

כיצד מאבחנים הפרעת אכילה?

גם האנורקסיה והבולמיה, או הפרעות האכילה ככלל, כמו כל הפרעות הנפש למיניהן מאופיינות בהתכחשות של הסובל מהן למצבו, והקושי לגרום לסובל להבין שמדובר במצב נפשי לא תקין.

על כן, דווקא בתחום הפרעות האכילה או הפרעות הנפש, תמיכת הקרובים והמעגל הקרוב היא הכרחית, והיא  פעם אחרי פעם מצילה חיים.

אין ספק שקשה לאבחן הפרעת אכילה (הסובלים מהפרעת אכילה הם אומני הסוואה של ההפרעה שלהם), או לכפות קבלת טיפול בה, אולם לאלה מבינינו החושדים בקיום הפרעת אכילה אצל קרוב נוכל לומר, כי בחינה מדוקדקת של המצב ושימוש בכל הכלים העומדים לרשות האדם עשויים להציל את חיי הסובל מהפרעת אכילה.

ראשית יש לאבחן האם מדובר בהפרעת אכילה…

האם האדם נמצא במצב גופני לא נורמלי? האם הוא רזה או שמן מדי? והאם חלו שינויים דרמאטיים במבנה הגוף שלו בתקופת זמן קצרה?

אם כן, שאלו את עצמכם, האם הרגלי האכילה של אדם זה נראים לכם נורמאליים, וכתמול שלשום? האם אתם רואים אותו אוכל?

אם כן, האם תמיד מייד לאחר האוכל הוא רץ לשירותים? האם ייתכן שהוא מקיא את אשר אכל? האם תירוצים שונים ומשונים מביאים את האדם לדחות שוב ושוב אכילה משותפת, גם בבית בקרב בני המשפחה?

אם יש חשש להפרעת אכילה, אנו ממליצים להיוועץ בסה"ר – מרכז לסיוע נפשי באינטרנט, או בער"ן, מרכז לסיוע נפשי בטלפון.

התומכים בארגוני המתנדבים הללו יוכלו לתת מענה מקיף ומידע מספק בנוגע לגורמים שיסייעו באבחנה או בטיפול במי שניראה שהוא סובל מהפרעת אכילה.

כמובן שניתן להיעזר בשירותיו של פסיכיאטר פרטי ובכל מקרה, מהלך הטיפול בסובלים מהפרעות אכילה חייב להיות מלווה ביעוץ של דיאטנית קלינית וככל הנראה גם בתומך נפשי מקצועי - פסיכולוג או פסיכיאטר.

אנא השאר את תגובתך

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.