דיאטת מזון נא Raw Food

דיאטת מזון נא היא השם המקובל לתפריט או משטר תזונה המבוסס אך ורק על מזון חי, שלא בושל או חומם באופן כזה או אחר. זוהי דיאטה שבדרך כלל מתאימה לצמחונים או טבעונים, אבל לא רק…

הבסיס של כל דיאטת מזון נא Raw Food היא ירקות ופירות נאים.

מעבר לכך, כל חסיד של דיאטה זו עשוי לכלול רכיבים נוספים בתפריט שלו – יש שיעדיפו לכלול בתפריט גם דגים ובשר נאים, בעוד שאחרים יכללו בו גם מרכיבים מהתפריט הטבעוני.

אף על פי כן, העקרון הבסיסי נשמר – המזון אותו יצרכו אנשים אשר חיים על פי תפריט מזון נא יהיה בעיקר פירות וירקות, וגם אם יצרכו סוגי מזון נוספים הם יהיו נאים או שיוכנו באופן שיותיר את מרבית הרכיבים התזונתיים שבמאכל.

קיראו בהרחבה על: ערכים תזונתיים

מקורות ההשראה של דיאטת מזון נא Raw Food

המשענת המדעית העיקרית שעליה מבוססת דיאטת מזון נא היא העובדה שמזון מבושל הינו מזון דל ברכיבים תזונתיים, שכן בעת בישול או חימום מזון רבים מהויטמינים, המינרלים ושאר הרכיבים למעשה נעלמים.

קיראו מידע מעניין על: ויטמינים

לעומת זאת, במזון נא נותרים הרכיבים בעינם, ואכילתו מספקת לסועד את כל הרכיבים התזונתיים אותם הם מכילים.

נוסף על עקרון מדעי זה, תוקף נוסף לדיאטת מזון נא מגיע מימי קדם – במשך מיליוני שנים בני האדם ניזונו כמעט רק מפירות וירקות.

רק בתקופות מאוחרות יותר הם החלו לצוד, ורק במאות אלפי השנים האחרונות הם גילו את האש והחלו לבשל את מזונם.

אורח החיים המודרני אליו מורגלים רובנו הפך את המזון המבושל למובן מאליו, אולם למעשה, נוהג זה הינו חדש יחסית, ועל פי טענת חובבי המזון הנא, איננו נכון עבורם מבחינה תזונתית.

במילים אחרות, דיאטת המזון הנא הינה מעין חזרה למקורות ולדרכים הקדומות של בני האדם, אשר הינן לכאורה הנכונות ביותר עבורינו.

האם דיאטת מזון נא אכן תורמת לבריאות?

על אף שאין ספק שאכילת פירות וירקות רבים תורמת לבריאות וגם לצורך ירידה במשקל - בקרב הקהילה המדעית עדיין נותרו שאלות רבות פתוחות הקשורות לדיאטת מזון נא.

הסוגיה הבלתי פתורה העיקרית היא שעדיין לא ברור באופן חד משמעי האם משטר תזונה קפדני שכזה מספק את כל הרכיבים התזונתיים והקלוריות הדרושים לאדם על מנת להשאר בריא בגופו ונפשו. רבים יטענו ואולי אף בצדק מסויים, שלא.

אף על פי כן, לא ניתן להתעלם מטענותיהם של רבים מאלו שבחרו בתפריט שכזה, אשר מצהירים שוב ושוב על האופן בו בריאותם השתפרה במידה ניכרת, ואף מצב רוחם, חזותם וגזרתם.

כיצד להתחיל דיאטת מזון נא?

לאנשים אשר מעוניינים להתנסות בדיאטת מזון נא לא מומלץ לעבור באופן חד משמעי למשטר שכזה, אלא לעשות זאת באופן הדרגתי ומבוקר.

זאת מאחר ששינוי פתאומי וקיצוני במשטר התזונה, ללא הענקת שהות לגוף להתרגל, עשויה לגרום יותר נזק מתועלת.

כמו כן, חשוב מאוד לבצע את המעבר לתפריט מזון נא בליווי תזונאית או רופא בעל ניסיון וידע בתזונה והשפעתה על גוף האדם.

קיראו בהרחבה על: הרזיה בלי דיאטה

אנא השאר את תגובתך

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.