אימון אנאירובי - למה זה טוב?

לאימון אנאירובי תוצאות מוכחות בתחום חיטוב הגוף, בניית כוח וסיבולת, יציבה נכונה ויצירת מראה בריא. בואו להכיר מקרוב את שלל יתרונותיו…

אימון אנאירובי (Anaerobic exercise) הוא אימון כוח אינטנסיבי, אשר משלים את האימון האירובי (Aerobic exercise). אמון אנאירובי אינו מומלץ במקום אימון אירובי או דיאטה, אלא בנוסף להם.

לפעילות אנאירובית ישנם יתרונות מוכחים ובולטים כאימון כוח העומד בפני עצמו, אך כדי להגיע לתוצאות הגבוהות ביותר ולמראה הבריא והיפה ביותר – יש כאמור לשלב את האימון האנאירובי עם האימון האירובי.

אימון אירובי מבוסס על תרגילים פחות אינטנסיביים אשר דורשים סיבולת נמוכה יותר, אך אורכים יותר זמן, ובינהם סוגים שונים של פעילות גופנית כמו: הליכה, שחייה, ריצה, ורכיבה על אופניים. תרגילי אימון אירובי דורשים כמות גדולה של חמצן, לעומת אימון אנאירובי שמפרק אנרגיה ללא שימוש בחמצן, בתהליך שנקרא שימוש במטבוליזם אנאירובי (Anaerobic metabolism).

פעילות אנאירובית מתמקדת בתרגילי שרירים המופעלים לזמן קצר (סטים קצרים וביניהם מנוחות קבועות), אך בעוצמה גבוהה בהרבה מזו של אימונים אחרים, ולכך מספר משמעויות ייחודיות:

תרגילי כוח המתמקדים בשרירים מבטיחים כי בטווח הארוך לשרירים יהיה יותר כוח מתפרץ, היעיל בפעילויות ספורטיביות מקצועיות בהן נדרשת הפעלת אנרגיה עצומה וממוקדת, כדוגמת אימוני ריצה מהירה (של כ-100 מטרים), קפיצה לרוחק או לגובה, טיפוס הרים, הרמת משקולות וצעדים דינאמיים. הכוח המתפרץ הוא היכולת הנרכשת של הגוף והשרירים לתעל כמות מקסימלית של עוצמה בתנועה פתאומית אחת, כתוצאה של כיווץ ממוקד של השרירים.

תרגילי כוח באימון אנאירובי מעלים את המתח או הטונוס השרירי אשר הינו מרכיב חשוב ביותר של בריאותנו ושל תפקודנו היום-יומי. טונוס שרירי הוא הכיווץ התמידי של שרירי הגוף, המסייע ותומך במערכותיו הפיזיולוגיות ומשתנה בהתאם לתנועותיו. הטונוס השרירי קיים תמיד, גם במנוחה ובשינה, ועצם קיומו במצב נורמאלי מסייע ליציבה נכונה. אצל ספורטאים מקצועיים טונוס שרירים מוגבר משפר את אופן נשיאת הגוף ומקנה חזות עוצמתית ואסתטית בולטת.

אימוני הכוח מעלים באופן ניכר את מסת השרירים, וכאשר הם מבוצעים באופן מבוקר, שרירי הגוף מפתחים מסת שריר גבוהה, הנקראת גם היפרטרופיה. האימונים חייבים להיות מבוקרים ותחת הנחייה מקצועית, מפני שהיפרטרופיה יכולה גם להזיק לגוף ולפגוע בשרירים. לשם כך על המתאמן לבנות בהדרגה סיבולת שריר.

האימון האנאירובי שורף שומן ביתר יעילות, ולכן מתאים כפעילות משלימה ואף חיונית לגברים העוסקים בבניית גוף, אך בהקשר זה פחות רלוונטי לנשים.

רקמות השרירים צורכות קלוריות רבות יותר מעצם בנייתן, ולכן בעת האימון יש יותר שריפה קלורית ושל שומן.

תרגילים אנאירוביים מסייעים לתפקוד בריא של אברי גופנו ולחיזוקו באופן כללי. אימון אנאירובי מגביר את זרימת הדם לשרירים ובכך ממלא וממצק אותם, ובנוסף מחזק את הגידים ורקמות החיבור ובכך מפחית את הסיכון לפציעות במהלך סדר היום הטבעי שלנו.

בשל יתרונות אלו האמון האירובי מומלץ מאוד (ובמידה) בגיל המבוגר, ובפרט לסובלים מלחץ דם גבוה, מבוגרים וצעירים כאחד. מומלץ לבצע אימון אירובי מקדים של כ-15 דקות, כדי להוריד את לחץ הדם. את המנוחות יש לקצוב בדקה עד דקה וחצי בין הסטים, שאורכם עד 15 חזרות תרגילים.

פעילות אנאירובית הוכחה כמשפרת את צפיפות העצם, ובכך מסייעת במניעה ובטיפול בדלדול העצם. היא מגנה ומחזקת את השלד, מעלה את גמישות המפרקים ומשפרת את היציבה. בנוסף לכל אלה, הוכח כי האימון האנאירובי מסייע בהעלאת קצב המטבוליזם.

לחצו לקריאה נוספת בנושא: מטבוליזם

ומה היתרון המשמעותי ביותר לרובנו? כמובן - חיטוב הגוף!

עיקרה של פעילות אנאירובית הוא התנגדות של השרירים באמצעות עזרים, כמו למשל: משקולות, גומיות ומכשירי כושר, וחיטובם כתוצאה מכך.

לחצו לקריאה נוספת בנושא: חיטוב הגוף

כדי לראות תוצאות יש להוסיף לאימון אירובי שלושה אימונים אנאירוביים בשבוע, הנמשכים בין חצי שעה לשעה, וזאת לאחר שהשרירים הגיעו לדרגת סיבולת מתאימה לכך. דוגמה לשילוב אופטימלי בין אימון אירובי ואנאירובי היא: הליכה, שחייה או רכיבה על אופניים, ולאחריה אימון כושר המשלב משקולות והתנגדות.

אנא השאר את תגובתך

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.