על שימוש בסטרואידים…

השימוש בסטרואידים לצרכי ספורט ודיאטה הופך נפוץ יותר ויותר, בעיקר בקרב מי שעוסק בפעילות ספורטיבית למחייתו. השאלה היא האם אנחנו באמת יודעים מהם סטרואידים, מדוע וכיצד הם משפיעים על גוף האדם?

השימוש בסטרואידים נפוץ כל כך בין השאר מאחר והאפשרות להשיג תוצאות מרשימות, שבאות לידי ביטוי בשרירים בולטים והורדה במשקל בפרק זמן קצר, קוסמת ללא מעט אנשים.

בשנים האחרונות עלתה המודעות לתופעות הלוואי הנגזרות משימוש בסטרואידים וענפי ספורט שונים אסרו על השימוש בהם ומקפידים לבצע בדיקות דם לאכיפת האיסור.

קיראו בהרחבה על: פיתוח שרירים וחיזוק הגוף

קצת על סטרואידים

ברמה הכללית סטרואידים הינן תרכובות אשר נגזרות מחומצת השומן כולסטרול.

ישנם מספר לא מבוטל של סוגי סטרואידים: סטרואידי מין מהווים את הורמוני המין הגורמים להבדלים שבין הזכר לנקבה, קורטיקו-סטרואידים משמשים לוויסות המטבוליזם (חילוף חומרים) ומערכת החיסון ובהתמודדות עם מחלות שונות, קבוצת הסטרואידים בעלת השם הבלתי אפשרי מינרלוקורטיקוסטרואידים משפיעה על משק הנוזלים בגוף, ועוד.

הסוג הנפוץ בהקשר של דיאטה וספורט הוא של סטרואידים אנבוליים / אדרוגניים, בשל תכונותיהם הייחודיות.

על סטרואידים דיאטה וספורט

סטרואידים אנבוליים - אדרוגניים מגבירים מצד אחד את התכונות הגבריות בגוף האדם, ובכלל זה שינויים במבנה הגוף והשלד, האצת הגדילה של השרירים והעצמות ועוד מעלות שהופכות אותן אידיאליות עבור ספורטאים.

מן העבר השני, סטרואידים אלה גם מגדילים את תאי השריר, דבר המביא לירידת בכמות השומן התת עורי.

כתוצאה מכל אלה, לא מפתיע כי שימוש בספורט לצרכי דיאטה כולל לא פעם גם נטילת סטרואידים אלה, בין אם בצורת של טבליות לבליעה ובין אם בהזרקה.

תופעות הלוואי של הסטרואידים

הבעיה נעוצה בכך שהתמונה אינה כה ורודה כפי שהיא עשויה להיראות.

שימוש בסטרואידים לצרכי דיאטה וספורט טומן בחובו מספר תופעות לוואי מיידיות אפשריות, ביניהן נשירת שיער בראש ושיעור יתר בשאר אזורי הגוף, אקנה ופצעים בגוף ועוד.

בטווח הרחוק יותר, כוללות תופעות הלוואי בעיות בכבד או בכליות, פגיעה בפוריות או בתפקוד המיני, טרשת עורקים ואף מחלות קיצוניות - דוגמת סרטן באזורים שונים בגוף.

מה אתם יודעים על אומגה 3?

כיצד נקבע המינון?

כתוצאה מכל אלה, חשוב שמינון הסטרואידים יהיה מדויק. למעט חומרים מסוימים בספורט תחרותי, הרי שאין כל מניעה חוקית לנטילת סטרואידים.

אולם, טרם הלקיחה יש להיפגש עם רופא מומחה, אשר ימליץ על המינון המדויק של החומרים בהתאם למטרות השימוש בהם, למצבו הבריאותי של האדם ולהיסטוריה הרפואית שלו.

המלצות השימוש בסטרואידים

במרבים המקרים, ממליצים המומחים להשתמש בסטרואידים אך ורק כאופציה אחרונה, ולבחור תחת זאת במגוון קיים של תוספי מזון או ויטמינים הבריאים יותר לגוף של כולם.

רצוי מאד שלא לצרוך סטרואידים למשך זמן ארוך במיוחד, כאשר רוב המומחים סבורים כי הזרקה היא השיטה הפחות מזיקה לבריאות.

עמדת ארגוני הספורט

איגודי ספורט מקצועיים רואים לרוב בחומרה את השימוש בסוגים מסוימים של סטרואידים, מתוך הנחה כי צעד שכזה פוגע ברוח הספורטיבית ובתחרות השוויונית.

כל ארגון שכזה כולל רשימת חומרים אסורה לשימוש בכל זמן במהלך התחרות, כאשר נערכות בדיקות לגילוי החומרים הללו.

המקרה הזכור ביותר הוא של האתלט בן ג'ונסון, ששיאו העולמי נשלל ממנו לאחר נטילת חומר אסור באולימפיאדת סיאול.

קיראו בהרחבה על דיאטה באמצעות כדורי סלים אקסטרים

אנא השאר את תגובתך

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.